PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Morawiecki na EEC 2016: Ekonomiczne dogmaty Zachodu zostały zdeprecjonowane

Autor: wnp.pl 18 maja 2016 18:30

Morawiecki na EEC 2016: Ekonomiczne dogmaty Zachodu zostały zdeprecjonowane Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju Fot. PTWP (Eliza Madej)

Wszystkie ekonomiczne dogmaty, którymi żył świat zachodni i które od niego przejmowaliśmy jako nieomylne, zostały mocno zdeprecjonowane - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

- Po pierwsze dogmat o korzyściach z daleko posuniętej liberalizacji, ze swobodnego przepływu kapitału, który jest pozbawiony narodowości. Po ośmiu latach kryzysu rozpoczętego w sferze finansów wiemy, że kapitał ma narodowość, widzimy, jak trudne zjawiska mogą się pojawić w nieuporządkowanym sektorze bankowym - stwierdził Mateusz Morawiecki.

- Kolejny dogmat głosił, że państwo nie jest do niczego potrzebne, to przeżytek. Teraz okazuje się, że największe państwa jednak wykorzystują swoją siłę w gospodarce. Powinniśmy brać to pod uwagę - dodał.

- Bardzo ważna jest elastyczność gospodarki. Chcemy ją realizować przez innowacyjność, która pozwoli nam się wyrwać z pułapki średniego dochodu, ale też przeciętnego produktu. Drugi filar to industrializacja rozumiana jak najbardziej w duchu polityki komisji europejskiej, czyli z uwzględnieniem wszystkich elementów gospodarki cyfrowej. Trzeci filar to mocne postawienie na ekspansję, na eksport, co jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które są za małe, żeby budować rozwój gospodarczy wyłącznie w oparciu o własne rynki wewnętrzne, które są zbyt słabe. Nie znam żadnego kraju na Zachodzie i na Wschodzie, który przez 50 ostatnich lat odniósłby sukces gospodarczy, nie będąc jednocześnie potężną maszyną eksportową - zaznaczył.

- Sama wielkość wzrostu PKB nie może być bezrefleksyjnie czczonym bożkiem. Trzeba patrzeć też na jego jakość i skład. Grecja w latach 2000-08 miała najszybszy wzrost PKB w strefie euro. Dziś widzimy problemy Grecji i wiemy, że wzrost oparty o zadłużenie się powyżej 100 proc. PKB nie był zdrowy - ocenił wicepremier Mateusz Morawiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  12,99

 • Śr

  7,51

 • Min

  4,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane