PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Możliwe zwolnienia w centrum dystrybucyjnym Jysk, firma planuje zmianę struktury

Autor: NSZZ Solidarność, www.dlahandlu.pl 14 maja 2012 09:23

Spór zbiorowy w firmie Jysk Polska między związkowcami a pracodawcą trwa już od października 2011 roku. Jak informują związki, powodem są głównie pogarszające się warunki pracy głównie poprzez redukcję etatów do trzech czwartych czy połowy oraz brak podwyżek mimo rosnącej inflacji. Ostatnio do listy problemów doszła jeszcze sytuacja brygadzistów z Centrum Dystrybucyjnego w Radomsku, którzy zagrożeni są zwolnieniami w związku z planowaną zmianą struktury.

Jysk w Polsce zatrudnia ok. 1430 osób w swoich sklepach oraz w centrum dystrybucyjnym w Radomsku - takie informacje przekazał pracodawca Komisji Zakładowej. Organizacja związkowa wciąż rozwija się i liczy już ok. 180 osób, część z nich to pracownicy sklepów a część Centrum Dystrybucyjnego w Radomsku, gdzie powstała Komisja Oddziałowa NSZZ „Solidarność".

- Pracownicy chcąc mieć wpływ na poprawę warunków pracy i wzrost płac zorganizowali się i zrzeszyli się w NSZZ „Solidarność". Od samego początku strona związkowa deklarowała wolę współpracy i rozpoczęcie rozmów, niestety po stronie zarządu Jysk Polska nie ma chęci do prowadzenia prawdziwego dialogu. Dopiero pierwsze artykuły w mediach skłoniły pracodawcę do spotkania, co z tego, kiedy zakwestionowano obecność mediatora. Taka postawa jest zaskakująca, bo sytuacja w innych krajach przedstawia się odmiennie, tam kadra zarządzająca nastawiona jest na dialog - mówi Przemysław Kowalski Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" w Jysk sp. z o.o.

Jeśli sytuacja się nie zmieni, „Solidarność" podejmie ostrzejsze działania. - Jysk to firma duńska, szczyci się wysokim poziomem dialogu społecznego, niestety w Polsce jest inaczej. Podobnie jak reszta koncernów międzynarodowych firma Jysk prowadzi odmienną politykę wobec pracowników w swoich rodzimych krajach a rynek polski jest dla nich jak kolonia do zarabiania pieniędzy - mówi Kacper Stachowski kierownik Działu Rozwoju Związku Komisji Krajowej.

NSZZ „Solidarność" w Jysk zorganizowała już pikietę pod centrum dystrybucyjnym w Radomsku. Szykuje się do dalszych działań. Wystosowała list do Królowej Danii Małgorzaty II opisujący sytuację polskich pracowników, licząc, że wpłynie to na właścicieli duńskiej firmy, aby działania podejmowane w Polsce były zgodne z prawem i etyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,83

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane