Możliwy strajk w Tesco

Autor: WZZ "Sierpień 80", dlahandlu.pl 12 lutego 2013 14:23

Możliwy strajk w Tesco

Związkowcy "Sierpnia 80" kontynuują akcje informacyjne nt. żądań podwyżek płac i poprawy warunków zatrudnienia w sieci handlowej Tesco. Rozmowy z pracodawcą mają się odbyć 19 lutego. - Jeśli nie będzie porozumienia, nastąpi eskalacja naszych protestów. Ze strajkiem włącznie - ostrzega rzecznik prasowy związku, Patryk Kosela.

Kolejna akcja informacyjna skierowana do klientów marketów i pracowników Tesco Polska odbędzie się w środę pod hipermarketem w Bytomiu przy ul. Chorzowskiej 86.

Z kolei na 19 lutego zaplanowano spotkanie związkowców z pracodawcą.Od efektów tych rozmów w Krakowie uzależnione są dalsze działania. Żądania dotyczą podwyżek płac, poprawy warunków pracy i wzrostu zatrudnienia. Jest ich sześć.

Pierwsze to podwyżki płac o 10% dla pracowników podstawowych i liderów we wszystkich grupach płacowych i o 5% dla kierowników. Kolejny postulat to zniesienie regionalizacji płac (za pracę tej samej wartości i na tym samym stanowisku w Tesco inną pensję dostaje się np. w woj. śląskim a inną w małopolskim czy mazowieckim). Trzecie żądanie to wzrost o 100% ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.
Dalej jest zmniejszenie normy skanowania produktów na kasie z obecnych 1500 do 1200 produktów na godzinę. Punkt piąty to
zmniejszenie transakcji z udziałem Club Card z 60% do 40%. Ostatni postulat dotyczy zwiększenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

- Chcemy dokumentów od zarządu Tesco z przeprowadzonych badań wskazujących, że optymalną normą dla kasjerek jest liczba 1500 produktów do skasowania na godzinę, która obecnie obowiązuje - mówi rzecznik "Sierpnia 80". I dodaje, że normy tempa skanowania niekorzystne są również dla klientów.

W wielkich sieciach handlowych w Polsce pracuje blisko pół miliona osób. Są jednym z największych pracodawców. Mimo to, nie mają
układów zbiorowych pracy. Jak informuje Patryk Kosela, przedstawiciele pracowników sklepów wielkopowierzchniowych apelują o to do ministra pracy. Złożona została również interpelacja poselska w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,84

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane