MRiRW zawiesza pomysł "polskich półek" w marketach

www.portalspozywczy.pl 13 września 2017 13:01

Jak poinformowało portalspozywczy.pl Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prace nad projektem wprowadzenia tzw. polskich półek w sieciach handlowych nie są obecnie prowadzone, choć "nie wyklucza się powrócenia do tego zagadnienia w przyszłości". Ujawniony na początku 2017 roku pomysł wywołał skrajne reakcje w branży.

MRiRW poinformowało, że w najbliższym czasie chce promować polską żywność za pomocą innych rozwiązań niż polskie półki. Są to, jak przekonuje resort, coraz bardziej rozpoznawane przez konsumentów oznaczenia "Produkt polski" i "Poznaj Dobrą Żywność".

- Biorąc pod uwagę przedstawione przez MRiRW działania umożliwiające producentom prezentowanie na opakowaniach produktów spożywczych informacji „Produkt polski” oraz upowszechnienie informacji o Programie „Poznaj Dobrą Żywność”, obecnie prace nad projektem dotyczącym wymogu wprowadzenia „polskich półek” w sklepach spożywczych nie są prowadzone. Niemniej nie wyklucza się powrócenia do tego zagadnienia w przyszłości - mówi Dariusz Mamiński, główny specjalista w Biurze Prasowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O pomyśle na utworzenie specjalnych, wydzielonych półek w sieciach handlowych, przeznaczonych na polską żywność lub żywność wysokiej jakości (w domyśle polską), poinformował na początku lutego w rozmowie z serwisem Money.pl wiceminister Jacek Bogucki. Zapowiedział jednocześnie, że resort sprawdzi, czy może nakazać sieciom handlowym wprowadzenie takiego rozwiązania. Zgodnie z wypowiedzią min. Boguckiego analizy prawne tego zagadnienia miały zakończyć się w pierwszym półroczu 2017 roku.

Pomysł wzbudził skrajne komentarze wśród przedstawicieli branży spożywczej. Na naszych łamach mocno krytykował tę koncepcję Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Jego zdaniem, takie rozwiązania, bez wprowadzenia kryteriów jakościowych, spowodują, że, istotnie, promowana byłaby polska żywność, ale o niższej jakości.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,59

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane