MRPiPS i PIP interpretują, czy w niedziele będzie można prowadzić showroomy i e-sklepy

Autor: dlahandlu.pl 1 marca 2018 14:40

MRPiPS i PIP interpretują, czy w niedziele będzie można prowadzić showroomy i e-sklepy fot. Shutterstock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowa Inspekcja Pracy opublikowały uzgodnione interpretacje zapisów ustawy ograniczającej handel w niedziele. Według tych interpretacji, za czynności bezpośrednio związane z handlem (które są zakazane w niedziele) można uznać czynności wykonywane w placówce handlowej, niezbędne do zawarcia transakcji sprzedaży, w tym także przyjmowanie i realizacja zamówień, ekspozycja towaru, brakowanie, usuwanie produktów wadliwych lub przeterminowanych, pakowanie, a także czynności niezbędne do realizacji sprzedaży, np. gdy faktyczne wydanie towaru następuje w terminie późniejszym niż transakcja. Są to także wszelkie czynności związane z przygotowaniem placówki handlowej do handlu.

Przeczytaj także:

PwC o zakazie handlu w niedziele: Będą kary finansowe i rychła nowelizacja przepisów

Poniżej pełna treść dokumentu opublikowanego przez Państwową Inspekcję Pracy

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta

Pytania odpowiedzi uzgodnione z  Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni

W które niedziele w 2018 r. i w kolejnych latach nie będzie obowiązywać zakaz handlu?

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. poz. 305) przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel i wykonywanie pracy w handlu będzie dozwolone.

1.       do końca 2018 r. zakaz nie będzie obowiązywać w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

2.       w 2019 r. – zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

3.       od 2020 r. – zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Ustawa przewiduje także przypadki, w których handel i wykonywanie pracy w handlu będzie dozwolone w każdą niedzielę, poczynając od marca 2018 r.  Jeżeli zatem placówka handlowa znajdzie się w wykazie zamieszczonym w art. 6 ust. 1 ustawy – to oznacza to, że od dnia 1 marca 2018 r. może być otwarta we wszystkie niedziele i święta.

Do jakich osób ma zastosowanie ustawa?

Ustawa ma zastosowanie do pracowników, pracowników tymczasowych a także innych osób fizycznych, które wykonują pracę na podstawie umów prawa cywilnego – wykonujących odpłatną pracę u przedsiębiorcy wykonującego zarobkową działalność handlową.  WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,10

  • Śr

    2,97

  • Min

    2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane