MRPiPS odniosło się do praktyk Auchan ws. programu 500+

Autor: PAP 25 stycznia 2017 15:10

Kwestia uwzględnienia lub nieuwzględnienia środków ze świadczenia "Rodzina 500 plus" do dochodu pracownika jest przedmiotem regulacji zakładowych - poinformowało w środę ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

Środowa "Gazeta Prawna" napisała, że Auchan chce doliczyć środki z "500 plus" do dochodu, który jest podstawą do naliczania zapomogi wypłacanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracownicy mają wypełniać zaświadczenia, czy otrzymują świadczenia w ramach programu.

Do kwestii włączania świadczenia "500 plus" do dochodu odniosło się ministerstwo pracy i rodziny. W komunikacie resort napisał, że szczegółowe zasady wydatkowania funduszu, w tym sposób ustalania sytuacji socjalnej osoby uprawnionej do zapomogi to przedmiot regulacji zakładowych. Zwrócono uwagę, że dotyczy to także uwzględniania bądź nieuwzględniania świadczenia wychowawczego 500 plus w dochodzie rodziny pracownika ubiegającego się o świadczenia ZFŚS.

"Pracodawca określa w regulaminie, w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy one nie działają - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów, zasady i warunki korzystania z funduszu, uwzględniając kryteria socjalne oraz zasady przeznaczania funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej" - poinformował resort. Zwrócił też uwagę, że interpretacji zapisów regulaminowych, także w części dot. ustalenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej, dokonują strony uzgadniające treść regulaminu, tzn. pracodawca i związki zawodowe lub reprezentant załogi".

Dariusz Paczuski z NSZZ "Solidarność" podkreślił w rozmowie z PAP, że do związku zgłaszają się pracownicy, którym pracodawca "grozi negatywnymi skutkami", jeśli nie podpiszą zaświadczenia ws. otrzymywania środków z programu "Rodzina 500 plus". "Jakiekolwiek szantażowanie jest nie do pomyślenia. Jeśli coś takiego miało miejsce, to trzeba to wyjaśniać. To są rzeczy niedopuszczalne i karygodne. Nie wolno nikogo straszyć" - zaznaczył.

Jak dodał, jeżeli Auchan nie będzie chciał rozmawiać na ten temat i zmienić swojego stanowiska, możliwe są różne działania, włącznie z akcjami protestacyjnymi.

W ocenie "S" 500 plus nie powinno być wliczane do dochodu. "500 plus jest świadczeniem, które jest bardzo oczekiwane i ma znaczenie dla tych rodzin. Ale nie ukrywajmy, nie zmienia ich materialnego bytu w taki sposób, aby nie musieli korzystać z innych świadczeń" - stwierdził Paczuski.

Dyrektor ds. komunikacji w Auchan Retail Polska Dorota Patejko napisała w komunikacie przesłanym PAP, że Auchan respektuje prawo określające zasady funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. "Pracownicy, którzy chcą skorzystać ze świadczeń funduszu socjalnego składają swoją prośbę do członków komisji socjalnej wraz z dobrowolną deklaracją o dochodach w przeliczeniu na członka rodziny" - wyjaśniła. Dodała, że oświadczenia te nie są zbierane od wszystkich pracowników - pod przymusem, lub w jakimkolwiek innym celu. Zaznaczyła też, że Auchan respektuje prawo określające zasady funkcjonowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10814

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 748653

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane