MSZ: Propozycje projektu o handlu w niedziele wymaga notyfikacji KE

Autor: tvn24.bis.pl 7 listopada 2017 09:58

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało do Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny opinię dotyczącą zgodności projektowanej ustawy ograniczającej handel w niedzielę z unijnymi przepisami. Z dokumentu wynika, że tak skonstruowane przepisy wymagałyby notyfikacji w Komisji Europejskiej. A to oznacza, że nie będą mogły one obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku – informuje tvn24bis.pl.

Projektowana ustawa przewiduje objęciem zakazem handlu w wyznaczonych dniach sprzedaży w sklepach i platformach internetowych.

- Biorąc pod uwagę, że handel elektroniczny stanowi usługę społeczeństwa informacyjnego wydaje się, że zakaz tego rodzaju może zostać uznany za zasadę dotyczącą usług społeczeństwa informacyjnego – czytamy w opinii podpisanej przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza. - W takim przypadku – czytamy dalej – konieczna byłaby notyfikacja projektu zgodnie z wymogami określonymi w art. 5 i 6 dyrektywy 2015/1535.

Resort spraw zagranicznych zauważa, że projektowane przepisy zakazują handlu w określonych dniach i "mogą stanowić środek równoważny do ograniczenia ilościowego w swobodnym przepływie towarów, którego wprowadzenie wymaga uzasadnienia na gruncie art. 36 TFUE lub wymogów nadrzędnego interesu ogólnego".

"Wprawdzie, zgodnie z ustaloną linią orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (...), zastosowanie do produktów z innych państw członkowskich przepisów krajowych, które ograniczają niektóre sposoby sprzedaży bądź ich zakazują, nie prowadzi do zakazanego na gruncie art. 34 TFUE utrudnienia wymiany handlowej między państwami członkowskimi, jednak tylko wtedy, gdy przepisy te obowiązują wszystkie zainteresowane podmioty gospodarcze prowadzące działalność na terytorium krajowym oraz dotyczą w ten sam sposób z prawnego i faktycznego punktu widzenia obrotu produktami krajowymi i produktami pochodzącymi z innych państw członkowskich" – czytamy w opinii MSZ.

Resort dodaje, że w projekcie brakuje analizy wpływu zakazu na obrót towarami i „nie jest możliwe przesądzenie, czy wspomniany wymóg jednakowego skutku wobec produktów krajowych i zagranicznych zostanie spełniony”.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,94

  • Min

    3,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane