Na decyzję UOKiK ws. Eurocashu będziemy musieli jeszcze poczekać

Autor: UOKiK, dlahandlu.pl 8 sierpnia 2016 12:38

Na decyzję UOKiK ws. Eurocashu będziemy musieli jeszcze poczekać na zdjęciu supermarket Ledi, fot. materiały prasowe EKO Holding

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu dwa postępowania w sprawie przejęcia przez Eurocash kontroli nad spółkami FHC-2 i Madas oraz spółką Eko Holding.

Pod koniec marca br. do UOKiK wpłynął wniosek Eurocash o zgodę na przejęcie Eko Holding. Miesiąc później Eurocash poprosił o zgodę na transakcję przejęcia spółek FHC-2 i Madas.

Eurocash zajmuje się m.in. hurtową i detaliczną sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku, wyrobów tytoniowych i prasowych, a także organizowaniem sieci  franczyzowych i partnerskich - ABC Sklepy po sąsiedzku, Delikatesy Centrum, Groszek, Euro Sklep, Gama, Lewiatan oraz Drogerie Koliber, które zrzeszają przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku oraz kosmetyków, artykułów higienicznych i chemii gospodarczej. Spółki nabywane prowadzą przede wszystkim detaliczną sprzedaż artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku.

W trakcie prowadzonych postępowań Urząd uznał, że obie sprawy są skomplikowane i niezbędne jest przeprowadzenie m.in. analiz rynkowych oraz zbadania relacji istniejących pomiędzy Eurocash a sklepami działającymi w ramach sieci franczyzowych i partnerskich. Dlatego oba postępowania zostały skierowane do II fazy, co oznacza ich przedłużenie o 4 miesiące.

Jak podawał Eurocash przy okazji informacji o zamiarze przejęcia sieci Eko, w ostatnich latach sytuacja finansowa EKO Holdingu pogorszyła się. W 2015 r. łączna sprzedaż zrealizowana przez tę sieć wyniosła około 1 mld zł, jednakże – mimo przeprowadzonej głębokiej restrukturyzacji – wciąż generowała ona straty. Bez pozyskania inwestora, sieć sklepów EKO nie byłaby w stanie sprostać rosnącej konkurencji ze strony dyskontów i sieci wielkopowierzchniowych

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Tamara 2016-08-13 11:05:18

    Eurocash to tak naprawdę w głównej mierze detalista - franczyzodawca detalu, a nie jak chciałby siebie widzieć w hurcie.

    Wiec postępowanie Uokik powinno być bardzo wnikliwe. W końcu ten urząd zaczyna działać w zakresie do jakiego został powołany.

  • franczyzobiorca 2016-08-08 19:09:22

    najpierw Rogala... Teraz Prezes M.S. Co to się wyrabia? Ratunek przed plajtą aby wizerunku sieci nie popsuć czy małe przymuszenie typu szach i mat ?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9961

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane