PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym o funduszach dla firm

Autor: wnp.pl 2 czerwca 2010 16:13

Jak wspierać przedsiębiorstwa w czasie kryzysu, jakie rozwiązania są najkorzystniejsze dla firm i kto może się ubiegać o pożyczkę - to temat panelu "Gospodarka w czasie kryzysu- mechanizmy wspierania przedsiębiorców", organizowanego w ramach EKG przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

- Dotychczas udało nam się dostarczyć do przedsiębiorstw 830 mln złotych - mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu SA. - Równolegle prowadzimy działania komercyjne w zakresie finansowania firm. Ogółem w latach 2005-2009 przeznaczono dla firm 1, 8 mld złotych. ARP jest instytucją, która koordynuje program wsparcia biznesu o łącznej wartości 5 mld złotych.

Jak dodał W.Dąbrowski dzięki inwestycjom krajowych i zagranicznych inwestorów w dwóch strefach ekonomicznych - Mielcu i Tarnobrzegu- powstało około 32 tys. nowych miejsc pracy.

Z pomocy ARP mogą skorzystać firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, często zagrożone upadłością lub likwidacją. Agencja wspiera zarówno duże grupy przemysłowe, jak również małe, prywatne firmy.

- Nasza pomoc nie jest bezwarunkowa i nie każdy może z niej skorzystać - podkreślał Piotr Słupski, dyrektor Oddziału Warszawa ARP.- Podstawowym wymogiem udzielenia pomocy jest zgoda Komisji Europejskiej, a następnie przygotowanie planu restrukturyzacji, którego celem jest uzdrowienie firmy. Konieczne jest również posiadanie środków własnych w finansowaniu restrukturyzacji. Ponadto zaprzestanie prowadzenia nierentownej działalności. Istotne są także warunki fiansowania - aktualne oprocentowanie wynosi 5,43 proc. w skali roku).

Działania ARP obejmują także program wsparcia biznesu, którego koszt wynosi 5 mld złotych.

- To program stworzony na czas kryzysu - mówiła Ewa Rzodkiewicz, wicedyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju ARP.-Jego głównym celem jest dostarczenie firmom alternatywnego źródla finansowania. To istotne, zważywszy na fakt, że w ubiegłym roku banki zaostrzyły politykę w zakresie udzielania kredytów.

Jak zaznacza E. Rzodkiewicz głównymi beneficjentami programu są średnie i duże firmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • goldberg 2010-06-02 17:04:32

  co robił Wałęsa na kongresie ?  Zobaczcie na stronie : smolensk-2010.pl

  "54 pytania" to znacznie ciekawsze !

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,55

 • Min

  2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane