Na podatku od handlu najbardziej stracą polskie firmy

Autor: wyborcza.biz 27 sierpnia 2016 09:27

Na podatku od sieci handlowych rząd zarobi mniej, niż chciał. Sprawi za to poważne problemy firmom średniej wielkości. Przeważnie polskim - konkluduje wyborcza.biz.

Jak uważa Andrzej Maria Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, małe sklepy są w takich tarapatach, że zwolnienie z podatku nic im nie da. A przepaść między polskimi a zagranicznymi sieciami jest zbyt duża, aby podatek był w stanie ją zniwelować. Faliński uważa, że na nowych zasadach opodatkowania wręcz skorzysta kilka największych sieci w kraju. Straci zaś konkurencja, która je do tej pory goniła.

Dla największych na polskim rynku sieci, czyli Biedronki oraz sieci Lidl i Kaufland kontrolowanych przez grupę Schwarz, podatek to - owszem - problem, ale problem, z którym można sobie poradzić. Np. wyniki finansowe Biedronki za pierwsze półrocze są imponujące. Jej zysk operacyjny sięgnął w tym czasie 327,3 mln euro.

Średniej wielkości sieci o rentowności, jaką mają dyskonty, mogą tylko pomarzyć. Spora część z nich już teraz z trudem utrzymuje się nad kreską. A dla niektórych, jak np. dla borykającej się z poważnymi kłopotami polskiej sieci delikatesów Alma, nowy koszt to nie lada wyzwanie. 

Więcej na wyborcza.biz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Alicja Kubiak hurtum.pl 2016-08-29 15:17:00

    Uwierzmy wszyscy w siłę małych sklepów! Siłę w rozumieniu elastyczności bo te małe placówki są w stanie najszybciej przystosować się do zmieniających się realiów handlu, zmian w oczekiwaniach klientów i ich wyborach. A pomocą w tym jest na pewno e-commerce jako metodą zaoszczędzenia czasu na realizację rutynowych zakupów hurtowych jak i miejsce gdzie można znaleźć ciekawe jakościowo i atrakcyjne cenowo oferty produkty od mniejszych producentów, których nie stać na wejście na półkę w sieci.

  • sklepikarz do 20lat 2016-08-29 14:20:22

    Jeszcze niedawno Faliński mówił o zabójczym podatku dla sieci a dzisiaj pisze o imponującej rentowności. Kupa bzdur pod publiczkę.

  • xyz 2016-08-28 18:01:38

    Co za bzdury. Porównują bankruta do lidera w branży! Takie idiotyzmy to tylko w GW...

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane