PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Na rynku istnieje obecnie ok. 650 systemów franczyzowych

Autor: dlahandlu.pl 17 października 2014 09:59

Według szacunków Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych na rynku istnieje obecnie około 650 systemów franczyzowych, skupiających ok. 60 tysięcy jednostek. Połowa z nich należy do sieci handlowych, kojarzonych w większości z franczyzą miękką. Jest ona specyfiką polskiego rynku, ten model praktycznie nie występuje w innych krajach. To głównie dzięki niej w Polsce dominuje franczyza w handlu. W większości krajów 2/3 sieci franczyzowych działa w obszarze usług, u nas proporcje są odwrotne.

Na dojrzałych, europejskich rynkach mniej więcej 3/4 systemów franczyzowych ma rodzimy rodowód. W Polsce jest on podobny.

Franczyzę spotykamy w każdej praktycznie branży - handlowej, usługowej czy gastronomicznej. Rozwijają się w nim zarówno małe, wręcz jednoosobowe firmy, jak i globalne koncerny.

Według analiz ARSS do 150 sieci można przystąpić inwestując kwotę do 50 tys. zł. - Rocznie na rynku pojawia się kilkadziesiąt nowych ofert franczyzowych. Część z nich nie wytrzymuje próby czasu, więc rzeczywisty przyrost nie jest wielki. Zależy też od ogólnej koniunktury - mówi Andrzej Krawczyk z ARSS.

Najczęściej za licencję trzeba zapłacić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Średnia wartość opłaty bieżącej wynosi natomiast 5% od obrotu netto. Większość sieci pobiera także opłaty marketingowe.

Z danych wynika, że około 90% nowopowstałych firm bankrutuje w ciągu pierwszych dwóch lat działalności. W przypadku firm, które skorzystały z licencji franczyzowej, wskaźnik ten oscyluje na poziomie około 10%.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • barkos 2014-11-09 16:44:08

  Ale też ten rodzaj współpracy staje się rozwojowy w kolejnych branżach, choćby w finansach. Przykład choćby Idei Expert, która buduje teraz sieć współpracowników na bardzo ciekawych warunkach. W mniejszych miejscowościach, gdzie nie wszystkie banki docierają, to ma szansę się powieść. Dla osób, które chcą ruszyć z czymś swoim to też ciekawa alternatywa.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,14

 • Min

  4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane