Na skutek Brexitu PKB Polski może spaść o 0,5 -1 pkt. proc.

Autor: PAP 29 czerwca 2016 22:58

W związku z Brexitem będziemy musieli szukać nowych rynków dla naszych produktów i przekierowywać nasze firmy do innych odbiorców - powiedział PAP wiceszef MR Jerzy Kwieciński. Zastrzegł, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o renegocjacji budżetu UE na lata 2014-2020.

Jak podkreślił wiceminister rozwoju, Wielka Brytania jest naszym drugim partnerem handlowym w Unii Europejskiej. "Mamy bardzo aktywne kontakty handlowe. Nasz eksport do Wielkiej Brytanii wynosi około 11 mld euro. Jest tam dużo naszych obywateli, co również sprzyja temu, że ten eksport jest tak efektywny. Fakt wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miał poważne reperkusje dla Polski zarówno dla wymiany handlowej, ale także może mieć wpływ na nasz PKB - rzędu nawet 0,5-1 pkt. proc." - zaznaczył wiceszef MR.

"W związku z zagrożeniami związanymi z wymianą handlową i z efektem na nasz PKB, będziemy musieli szukać nowych rynków dla naszych produktów i przekierowywać nasze firmy do innych odbiorców" - podkreślił.

Kwieciński odniósł się do poniedziałkowej wypowiedzi komisarz UE ds. polityki regionalnej. Corina Cretu poinformowała, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie oznaczało 15-procentowy spadek rocznego budżetu Unii Europejskiej po 2020 roku.Według Kwiecińskiego szacunki o 15-procentowym spadku rocznego budżetu UE po 2020 r. mogą być zawyżone. "Udział Wielkiej Brytanii w unijnym PKB to ok. 13 proc. Natomiast w zależności od roku - mówimy tu o ostatnich latach - Wielka Brytania kontrybuowała ok. 10-12 proc. środków do budżetu unijnego. Niemniej jest to na pewno znacząca kwota. Faktem jest, że te najbliższe lata - 2016 i 2017 rok - nie będą obfitowały w bardzo duże wydatki w obszarach, które Polskę najbardziej interesują, czyli politykę spójności czy Wspólną Politykę Rolną. Znacznie większe wydatki będą w kolejnych latach, ale musimy też pamiętać, że obecnie Unia musi finansować inne wydatki, jak chociażby te związane z kryzysem migracyjnym, na które muszą znaleźć się pieniądze" - podkreślił.

"Pod koniec roku będziemy mieli przegląd wieloletnich ram finansowych UE (2014-2020). Spodziewam się głosów, zwłaszcza ze strony dużych płatników, które będą chciały zmiany przeznaczenia (funduszy w ramach budżetu UE - PAP), ale nie sądzę, że będzie to możliwe w tym okresie" - dodała Cretu.

 

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,19

  • Śr

    1,71

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane