Nadużycia w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Property News 11 stycznia 2017 19:36

Zatrudnianie pracowników tymczasowych jest dziś często wykorzystywane przy omijaniu przepisów polskiego prawa - mówi w specjalnym komentarzu dla Propertynews.pl Katarzyna Dobkowska, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch.

Praca tymczasowa oparta jest na trójstronnej relacji pomiędzy agencją pracy tymczasowej, pracownikiem tymczasowym i pracodawcą użytkownikiem. Agencja zatrudnia pracownika tymczasowego, a następnie kieruje go (udostępnia) do pracodawcy użytkownika. Pracownik tymczasowy pracuje więc de facto na rzecz pracodawcy użytkownika. Czas wykonywania pracy jest z góry ustalany i zazwyczaj obejmuje okres od kilku dni do kilku miesięcy lub czas potrzebny do ukończenia konkretnego zadania.

Na gruncie prawa pracy to agencja jest pracodawcą pracownika tymczasowego, a nie podmiot, na rzecz którego w praktyce świadczy on pracę. To z agencją zawierana jest umowa o pracę. Agencja zobowiązana jest naliczać i wypłacać wynagrodzenia, a także odprowadzać podatki i należne składki.

Takie ukształtowanie stosunku pracy rodzi szereg problemów i sprzyja obchodzeniu przepisów. Ustawodawca planuje jednak poważne zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, mające na celu ograniczenie tego zjawiska.

Obecnie jedna agencja może skierować pracownika tymczasowego do pracy u jednego pracodawcy użytkownika na łączny okres nie dłuższy niż 18 miesięcy w okresie kolejnych 3 lat. Oznacza to, że na podstawie skierowania z różnych agencji pracownicy wykonują często pracę na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika przez wiele lat. Zdarza się też, że jeden podmiot zakłada kilka agencji, które następnie zamiennie kierują pracownika tymczasowego do tego samego pracodawcy użytkownika, co stanowi pole do nadużyć i obchodzenia prawa. Po nowelizacji, limit 18 miesięcy będzie nieprzekraczalny. Nawet jeśli zmieni się agencja kierująca pracownika tymczasowego, limit ten nie zacznie biec na nowo, co oznacza, że jeden pracodawca użytkownik nie będzie mógł korzystać z pracy tymczasowej tego samego pracownika dłużej niż 18 miesięcy.

Obecnie praca tymczasowa możliwa jest tylko na podstawie umowy o pracę na czas określony. Projektowane zmiany zakładają rozszerzenie tego katalogu również na umowy cywilnoprawne. W stosunku do nich analogicznie będą obowiązywały opisane wyżej limity czasowe. Wyłączy to możliwość obchodzenia limitów poprzez kierowanie do pracy tymczasowej naprzemiennie na podstawie umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej. Jeżeli więc w okresie kolejnych 3 lat dana osoba będzie wykonywała pracę tymczasową na rzecz pracodawcy użytkownika przez 6 miesięcy na podstawie umowy o pracę i przez 12 miesięcy na podstawie np. umowy zlecenia, to limit zostanie wyczerpany i kolejne skierowanie jej do pracy na rzecz tego pracodawcy będzie możliwe dopiero po upływie tych 3 lat.

Po zmianach, jeżeli pracodawca rozwiąże z pracownikiem umowę z przyczyn ekonomicznych (niezależnych od pracownika), to przez 3 kolejne miesiące nie będzie mógł zaangażować pracownika tymczasowego do wykonywania tego samego rodzaju pracy (wcześniej: stanowiska pracy). Zmiana ta z pewnością ułatwi inspektorom PIP kontrolę przestrzegania tego ograniczenia.

Propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,29

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane