Najbliższa niedziela z zakazem handlu. Dwie kolejne również
8 kwietnia wypada kolejna niehandlowa niedziela, druga z rzędu. W następne dwie niedziele, 15 i 22 kwietnia, handel również będzie zakazany. Następna niedziela handlowa wypadnie dopiero 29 kwietnia.
Przypomnijmy, że ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nowym prawem w każdym miesiącu br. dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia. W kwietniu w pierwszą niedzielę miesiąca wypadł dzień świąteczny – 1 kwietnia była Wielkanoc. Dlatego w tym miesiącu będą w sumie aż cztery niehandlowe niedziele - 1, 8, 15 oraz 22 kwietnia.
Państwowa Inspekcja Pracy zarówno w Wielką Sobotę jak i w Wielkanoc w swoich okręgowych oddziałach przyjmowała zgłoszenia dot. łamania zakazu handlu. Rzecznik PIP Danuta Rutkowska poinformowała PAP, że z wstępnych danych inspekcji wynika, iż w te dwa dni do okręgowych oddziałów wpłynęło ok. 300 zgłoszeń z czego większość napłynęła w Wielką Sobotę. Wskazała, że były okręgi, gdzie nie pojawiły się żadne zgłoszenia łamania zakazu handlu (np. Opole). Rzecznik zaznaczyła, że zgłoszenia przyjęte w okresie wielkanocnym obecnie są weryfikowane przez PIP.
Przeczytaj także:
W najbliższą niedzielę inspektorzy będą dyżurowali przy telefonach w godz. 8-20, a także przeprowadzą kontrole w terenie.
Pierwsza niehandlowa niedziela wypadła 11 marca, kolejna - 18 marca.
Inspektorzy PIP sprawdzili w dniu 11 marca 7 tys. placówek handlowych, większość z nich była zamknięta. W 2,5 tys. placówek, które były otwarte przeprowadzili kontrole. Na telefony dyżurne w okręgowych inspektoratach pracy wpłynęło 341 zgłoszeń. Z kolei w drugą niedzielę gdy obowiązywał zakaz handlu - 18 marca - inspektorzy PIP skontrolowali ok. 2 tys. sklepów. Na telefony dyżurne 18 marca br. do okręgowych inspektoratów pracy wpłynęło 416 zgłoszeń - większość nie znalazła potwierdzenia. Łącznie 11 i 18 marca inspektorzy pracy skontrolowali ponad 12 tys. placówek handlowych. 60 proc. z nich było zamkniętych. Ponad 5 tys. otwartych placówek handlowych zostało poddanych kontroli. Kontrolerzy pracy ustalili, że 147 z nich zostało otwartych wbrew ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i stanowi to 2,9 proc. skontrolowanych placówek. 11 marca odsetek ten wynosił 3,7 proc., a 18 marca - 2,4 proc.
W 2018 r. Polacy będą mogli zrobić zakupy jeszcze w 20 niedziel. W maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy - 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
WYBRANE DLA CIEBIE
- 12:57 Raport Mintel i BZ WBK: W Polsce i Europie trwa boom na produkty i dania wege
- 12:49 Biedronka podwaja powierzchnię w Mińska 58
- 12:39 OBI powiększy się o trzy sklepy w jeden dzień
- 12:38 Żabka poszukuje pracowników do centrum logistycznego w Nadarzynie
- 12:11 BIG: Niski poziom czytelnictwa odbija się na kondycji wydawców i księgarzy
- 12:10 Al.Capone liczy 28 placówek. 2 kolejne w planach
- 11:41 Deli Catering partnerem Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach
- 11:38 Sudzucker sprzedaje cukier przez internet
-
Sainsbury's wprowadza specjalne opakowania, bo millenialsi boją się dotykać...
-
Starbucks: Przyjdź po kawę ze swoim kubkiem
-
Biedronka idzie za ciosem i kontynuuje hitową promocję
-
Solidarność Tesco: Zarząd przedstawił propozycję podwyżek, nie zgadzamy się...
-
Lidl odpowiada Biedronce "tanią sobotą"
-
Biedronka w Świeciu była otwarta nielegalnie w niehandlową niedzielę
- 1 Dyrektor HR Tesco: Pracownicy są entuzjastycznie nastawieni do zmian
- 2 Sainsbury's wprowadza specjalne opakowania, bo millenialsi boją się dotykać...
- 3 Media Expert wchodzi do Rybnika
- 4 Piotr i Paweł optymalizuje sieć. Zamyka 4 placówki
- 5 LPP miała w I kw. 1,58 mld zł przychodów i 115 mln zł straty operacyjnej
- 6 Lidl w tydzień wydał na reklamę w telewizji ponad 11,7 mln zł