PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Najemcy mogą składać pozwy w sprawie rozwiązania umów w szczególnych przypadkach

Autor: Rzeczpospolita 7 lipca 2010 12:07

Inne reguły stosuje się w wypadku wypowiadani umów najmu zawartych na czas nieokreślony i na czas oznaczony. W przypadku umów na czas określony, jeżeli umowa nie przewiduje jej wypowiedzenia przed końcem obowiązywania, nie można jej wypowiedzieć. Jest tylko jeden wyjątek - podaje Rzeczpospolita.

Zgodnie z prawem umowa na czas określony może być rozwiązana wcześniej, jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami (np. zapłata zbyt wysokiego czynszu) albo groziło nadmierną stratą, a tego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy. Powołując się na ten przepis, nie można samodzielnie umowy rozwiązać albo zmienić, wręczając wypowiedzenie wynajmującemu. Prawo do tego ma wyłącznie sąd. Najemca musi więc wnieść do niego pozew. Od sądu zależy więc, czy uzna powody podane przez najemcę za nadzwyczajną zmianę stosunków czy nie.

Najem na czas nieokreślony można wypowiedzieć na zasadach, które przewiduje umowa. Czas trwania wypowiedzenia zależy od terminu zapłaty czynszu. Gdy czynsz płaci się w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc - termin wynosi trzy miesiące. Jeżeli czynsz uiszczano co miesiąc - termin wynosi miesiąc. Okres wypowiedzenia nie obowiązuje (przy obu typach umów, tj. na czas określony i nieokreślony), jeżeli najemca korzystał z lokalu w sposób sprzeczny z umową lub jego przeznaczeniem (art. 667 k.c.) lub zalega za dwa okresy płatności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,99

  • Śr

    15,75

  • Min

    9,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane