Najemcy odwracają się od centrów handlowych na rzecz mini-galerii

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 18 marca 2013 09:03

W Polsce oddawanych jest coraz więcej powierzchni handlowych. Nie idzie to jednak w parze z wynajmowaniem tych powierzchni, przez co liczba pustostanów zwiększa się z roku na rok. Cierpią centra handlowe, które wkrótce mogą zacząć świecić pustkami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield w tym roku zostanie oddanych 685 tys. mkw. powierzchni handlowych, czyli o 280 tys mkw. więcej niż w roku ubiegłym. Już teraz najemców nie ma jednak około 230 tys. mkw. W Radomiu odsetek pustostanów wynosi już 8 proc. - czytamy w "DGP".

Najemcy odwracają się od galerii handlowych na rzecz mini-galerii, otwieranych na osiedlach mieszkaniowych, oraz parków handlowych. Dziś w takich miejscach można spotkać takie marki jak Smyk, New Yorker, Ski Team, Rossmann czy Super-Pharm. Parki handlowe oferują miejsca bliżej centrów miast z mniejszymi lokalami, a także dużo korzystniejszymi warunkami wynajmu.

Za metr kwadratowy najlepszej powierzchni w parku handlowym trzeba zapłacić 10-12 euro miesięcznie. Podobnie jest w mini-galeriach. To ok. osiem razy mniej niż w tradycyjnych centrach handlowych. W momencie otwarcia większość parków czy mini-galerii jest w 100 proc. obłożona, a centra handlowe potrafią być nawet w 30 proc. puste na debiucie - pisze "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane