PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Najlepiej zarabiającym dworcem kolejowym w Polsce jest Warszawa Wileńska

Autor: wyborcza.biz 7 maja 2013 09:57

PKP ma gigantyczny majątek - grunty, budynki, dworce - z którego próbuje wycisnąć pieniądze niezbędne na spłatę 4,5 mld zł długu. Największe dworce mają więc funkcjonować jak centra handlowe i same na siebie zarabiać. Mniejsze obiekty mogą być utrzymywane z opłaty dworcowej pobieranej od przewoźników - podaje wyborcza.biz

Najlepiej zarabiającym dworcem kolejowym w Polsce jest... Warszawa Wileńska, z której odjeżdżają pociągi Kolei Mazowieckich do Tłuszcza czy Małkini. Jak się dowiedziała "Gazeta", w zeszłym roku koszty bezpośrednie utrzymania tego dworca położonego na warszawskiej Pradze sięgnęły 4 mln zł, a przychody przekroczyły 7,5 mln zł. Dodatni wynik - powyżej 3,5 mln zł - dworzec zawdzięcza galerii handlowej, która się na nim znajduje.

Dworce są w stanie na siebie zarobić tylko wtedy, jeśli będą odpowiednio skomercjalizowane. Mówiąc prościej, jeśli będą na nich wynajmowane powierzchnie reklamowe, znajdzie się miejsce na sklepy, restauracje czy kawiarnie, które odwiedzają podróżni i okoliczni mieszkańcy.

Na przeciwnym biegunie są wyremontowane dworce we Wrocławiu czy w Gdyni. We Wrocławiu na zabytkowym dworcu do tej pory nie wynajęto wszystkich powierzchni, bo podczas remontów nie uwzględniono potrzeb niektórych najemców. Podobne problemy są w Gdyni. W obu przypadkach na etapie projektu nie przewidziano realnego zużycia energii. Teraz trzeba dodać dodatkowe linie zasilające do lokali. Są też problemy z systemem wentylacyjnym na potrzeby lokali gastronomicznych. Skutek? W zeszłym roku ujemny wynik dworca Wrocław Główny sięgnął 1,2 mln zł, a dworzec Gdynia Główna przyniósł stratę w wysokości 1,6 mln zł.

Galerię handlową czy biurowiec można zbudować przy dworcu w większym mieście. A co z tymi mniej uczęszczanymi stacjami? PKP chętnie pozbywa się mniejszych dworców na rzecz samorządów. W zeszłym roku przekazano ich 58, czyli więcej niż w sumie w latach 2002-11.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,38

  • Śr

    4,76

  • Min

    2,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane