Najwięcej centrów handlowych powstaje na Górnym Śląsku

Autor: Rzeczpospolita 16 maja 2012 12:01

Aglomeracja katowicka zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem podaży centrów handlowych, oferując prawie 1 mln mkw. w aż 37 obiektach. Stopień nasycenia powierzchnią handlową też nie jest wysoki - 427 mkw. na 1 tys. mieszkańców, przy średniej dla ośmiu największych polskich aglomeracji wynoszącej ok. 520 mkw. na 1 tys. mieszkańców. Deweloperzy bacznie obserwują więc ten region, czekając na zielone światło dla kolejnych projektów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Największą aktywność widać w sektorze handlowym. Jak wyliczają przedstawiciele firmy Colliers International Poland, pod koniec 2011 r. w budowie w tym regionie znajdowało się ok. 125 tys. mkw., z czego 60 proc. z terminem oddania w tym roku.

Wraz z ukończeniem regionalnego centrum handlowego Europa Centralna (67 tys. mkw. pow. najmu) pod Gliwicami oraz Galerii Zabrze (7,5 tys. mkw. pow. najmu) Górny Śląsk będzie mógł się pochwalić największym rocznym przyrostem nowej podaży handlowej wśród głównych polskich aglomeracji miejskich w 2012 r.- czytamy w "Rz".

Oblicze katowickiego rynku handlowego zmieni się szczególnie w drugiej połowie 2013 r., m.in. po otwarciu znajdującej się obecnie w budowie Galerii Katowickiej (50 tys. mkw. pow. najmu) realizowanej w centrum miasta przy dworcu PKP. Stawki czynszowe w centrach handlowych na Górnym Śląsku za lokale o pow. ok. 100 mkw. wynoszą co najmniej 40 euro za mkw. miesięcznie, w zależności od obiektu. Górne stawki sięgają 55 euro za mkw. miesięcznie. Choć od roku czynsze są stabilne, w najlepszych galeriach mogą nieco wzrosnąć, ale w obiektach starszej generacji prawdopodobnie w kolejnych miesiącach spadną - pisze "Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,39

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9201
Ilość aktualnych ofert: 397 662