Najwięcej dochodu mają Polacy w województwie mazowieckim

Autor: dlahandlu.pl 15 września 2017 12:05

5 najbardziej zasobnych województw (mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, małopolskie, dolnośląskie) reprezentuje aż 56,2 proc. dochodu mieszkańców Polski  - wynika z wyliczeń firmy Vectoss.

Firma Vectoss obliczyła estymowaną wartość dochodu rozporządzalnego i wydatków detalicznych w szczegółowym podziale na 78 bazowych kategorii oraz w podziale terytorialnym na poszczególne gminy w Polsce. Dodatkowo podział terytorialny obejmuje dzielnice w 53 miastach Polski, w tym we wszystkich miastach o ludności powyżej 100 tys. mieszkańców.

- Dochód rozporządzalny w Polsce nie jest rozłożony równomiernie. Najbogatsze województwo (mazowieckie) reprezentuje 17,7 proc. dochodu rozporządzalnego ludności Polski, a następne w kolejności województwo śląskie kolejne 12,8 proc. W sumie 5 najbardziej zasobnych województw (mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, małopolskie, dolnośląskie ) reprezentuje 56,2 proc. dochodu mieszkańców Polski – oceniają przedstawiciele firmy Vectoss .

10 proc. najbogatszych powiatów (zarówno grodzkich jak i ziemskich) reprezentuje 38,5 proc. dochodu wszystkich mieszkańców Polski. Spośród tych 38 najbogatszych powiatów, czyli 10 proc. ogólnej ilości powiatów w Polsce, w województwie śląskim położonych jest 10 powiatów, w mazowieckim 7, a małopolskim 4.

Zasobność jest oczywiście także funkcją ilości populacji i w ten sposób województwo świętokrzyskie (o jednej z najniższych wartości dochodu na mieszkańca), dzięki bardzo ludnemu powiatowi kieleckiemu posiada tyle samo zasobnych powiatów co województwa dolnośląskie i wielkopolskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,67

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane