PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Największe transakcje w branży handlowej w 2014 roku

Autor: dlahandlu.pl 23 grudnia 2014 09:24

Największe transakcje w branży handlowej w 2014 roku

Rok 2014 był dość obfity pod względem transakcji na rynku FMCG. Auchan sfinalizował przejęcie sklepów Real, Żabka przyłączyła kilka lokalnych sieci, Eurocash wszedł w e-commerce, kupując pakiet udziałów we Frisco.pl, a Biedronka zastąpi kilkanaście sklepów MarcPol. Jednocześnie z początkiem 2015 roku na rynku pojawi się nowa sieć 170 sklepów Mila, które dotychczas działały w ramach Grupy POLOmarket.


12 Reali z logo Auchan
Na początku roku Grupa Auchan uzyskała zgodę UOKiK-u na przejęcie 49 hipermarketów Real w Polsce. W czerwcu francuska grupa zakończyła rebranding pierwszego z przejętych sklepów. Hipermarket Auchan Opole, zlokalizowany w CH Karolinka, oficjalnie wystartował 26 czerwca. Według przedstawicieli Auchan, proces modernizacji i rebrandingu sklepów może zakończyć do końca 2015 roku. Koszty całej zmiany władze francuskiej grupy oszacowały na ok. 30 mln euro, czyli ponad 120 mln zł. Dotychczas 12 Reali działa już pod szyldem Auchan.
Eurocash sięga po e-commerce
2014 rok okazał się najbardziej pracowity dla Eurocashu. W maju zarząd firmy zawarł ze spółką Alverca umowę sprzedaży, na podstawie której nabył od tej spółki 51 proc. akcji spółki PayUp Polska S.A. W rezultacie transakcji Eurocash posiada 100 proc. akcji firmy. Spółka dystrybuuje elektroniczne usługi finansowe poprzez sieć około 4,9 tys. terminali znajdujących się w sklepach na terenie całego kraju.
W czerwcu spółka zawarła z Lagardere Services oraz z HDS Polska przedwstępną umowę sprzedaży 51 proc. udziałów w spółce, która będzie prowadzić sieć sklepów pod marką „Inmedio". Tego samego dnia spółka zależna od Eurocash - Eurocash Convenience zawarła z HDS Polska oraz spółką Relay Duo umowę franczyzową na podstawie której ECC będzie miał prawo do wykorzystywania znaku towarowego „1minute". W grudniu Eurocash sfinalizował umowę z HDS Polska, w wyniku której nabył pakiet kontrolny w spółce prowadzącej sieć 410 salonów prasowych Inmedio, zlokalizowanych głównie w galeriach handlowych.
W grudniu 2014 Eurocash, KDWT i Kolporter sfinalizowali umowę inwestycyjną z grudnia 2013 roku. Kolporter został mniejszościowym udziałowcem KDWT, dotychczas w 100% kontrolowanym przez Eurocash. Kolporter objął 25% + 1 udział w KDWT w zamian za aport w postaci wszystkich udziałów w nowo utworzonej firmie Service FMCG, do której Kolporter wniósł działalność w zakresie dystrybucji wyrobów tytoniowych oraz artykułów FMCG. Oznacza to, że spółka KDWT, należąca do Eurocash może nabyć 11 hurtowni tytoniowych Kolportera. Zgoda na transakcję została wydana pod warunkiem rezygnacji z przejęcia jednej z placówek - znajdującej się w Sosnowcu.
Z kolei 8 grudnia 2014 roku UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Grupę Eurocash 50 proc. udziałów w firmie Rogala, która prowadzi blisko 50 sklepów franczyzowych w ramach sieci Delikatesy Centrum. Sprzedaż detaliczna spółki Rogala w 2013 r. sięgnęła blisko 285 mln zł. Firma Rogala będzie zarządzana przez dotychczasowych właścicieli, w oparciu o umowę franczyzową z siecią Delikatesy Centrum.
Na początku grudnia Eurocash został także inwestorem strategicznym sklepu internetowego Frisco.pl, znajdującego się w portfelu funduszy z Grupy MCI. Po częściowym wykupie dotychczasowych akcjonariuszy Frisco.pl oraz dokapitalizowaniu spółki, Eurocash obejmie około 44 proc. akcji we Frisco.pl. MCI pozostaje akcjonariuszem większościowym w spółce. Wartości transakcji nie podano.
Żabka inwestuje w miejskie koncepty
Żabka Polska 15 lipca złożyła do UOKiK-u wniosek ws. przejęcia kontroli nad firmą Kefirek z Krakowa. Liczby przejmowanych placówek nie podano, ale nieoficjalnie mówi się o 30 obiektach działających na terenie Krakowa. W przejętych lokalizacjach powstaną sklepy Żabka i Freshmarket. W ciągu najbliższych 4 lat firma ma zamiar otworzyć 2 tysiące nowych sklepów, z czego 600 w 2014 roku. W ubiegłym roku spółka otworzyła 460 lokalizacji Żabka i Freshmarket oraz przejęła pięć sieci detalicznych: Społem Zabrze, Dobry Wybór, Agap, Torg, PS Food. Ponadto w 2014 roku, firma przejęła lokalizacje po rzeszowskiej Jedynce, która ogłosiła upadłość.
Biedronka nie odpuszcza Marcpolowi
Kolejną umowę podpisały też firmy Jeronimo Martins i Marcpolu. W maju właściciel Biedronki otrzymał zgodę UOKiK-u na przejęcie część firmy. Właściciela zmieni 11 sklepów w woj. mazowieckim, łódzkim i śląskim. Przypomnijmy, że w 2011 r. Jeronimo Martins zgłosiło podobny wniosek - w wyniku koncentracji JM przejęło 9 sklepów sieci - w Warszawie, Łomiankach i Białymstoku. Możliwe zatem, że sieć Biedronka w przyszłości będzie starała się o kolejne lokalizacje po sklepach Marcpol.
GH PL Plus rośnie w siłę
Kilka miesięcy temu Bać-Pol sfinalizował przejęcie hurtowni Serpol, wiodącego dystrybutora nabiału w Krakowie i w Małopolsce. Rozwija się również Grupa Handlowa PL Plus zainicjowana przez Bać-Pol, sieć Piotr i Paweł oraz Topaz. Pod koniec czerwca swoje przyłączenie do grupy ogłosiła sieć POLOmarket. Według zapowiedzi, do 2016 roku w ramach GH PL Plus ma działać ponad 2.000 sklepów z potencjałem sprzedaży detalicznej ponad 10 mld zł. Aktualnie, z asortymentem marki „Lubię" Grupa dociera do blisko 1.000 punktów detalicznych. Zarząd firmy chce, aby marka była oferowana w ponad 2.500 placówkach handlowych.

Rozwód i konsolidacja w POLOmarkecie
W sierpniu pojawiła się informacja, że na początku stycznia 2015 r. na rynku pojawi się nowa sieć sklepów, której właścicielem będzie market-Detal z Grupy POLOmarket. Natomiast POLOmarket będzie kontynuował swoją działalność pod dotychczasową marką. Początkowo sieć będzie tworzyło niemal 170 sklepów pod szyldem Mila, które autonomiczną decyzją spółki market-Detal zostaną odłączone od POLOmarketu. W kolejnych miesiącach powstawać będą nowe placówki. Prezesem spółki market-Detal jest Artur Kasner, współzałożyciel sieci POLOmarket.
Jednocześnie 5 grudnia do UOKiK-u wpłynął wniosek o zamiarze przejęcia przez: Bresse-Pol, Frapo-Dystrybucja, Mirosława P. i Leszka D. wspólnej kontroli nad spółką POLOmarket z siedzibą w Giebni. 10 dni później zamiar przejęcia kontroli nad częścią mienia Bresse-Pol oraz Frapo-Dystrybucja złożyła spółka G8, której siedziby nie podano. Spółka G8 będzie konsolidowała spółki operacyjne sieci POLOmarket. Bresse Pol jest udziałowcem POLOmarket sp. z o.o. Spółka zatrudnia 700 pracowników i posiada 28 sklepów w Toruniu, Lubiczu, Brzozówce, Chełmży, Koronowie, Brodnicy, Czernikowie, Przysieku, Łysomicach, Lubawie, Kurzętniku, Jabłonowie Pomorskim, Nowym Mieście Lubawskim. Prezesem jest Piotr Pruss. Frapo-Dystrybucja z Konina to działająca od kilkunastu lat firma handlowa, która od 1997 roku jest jednym z udziałowców sieci handlowej POLOmarket. Zatrudnia obecnie prawie 2 tysiące pracowników. Prezesem zarządu jest Leszek Duszyński. Sieć POLOmarket została założona 17 lat temu. Zaczynała od 27 sklepów. Dziś POLOmarket to blisko 439 placówek obecnych zarówno w małych, jak i dużych miastach na terenie całej Polski.
Eko kolejny raz zmieni właściciela?
12 września do UOKiK-u trafił wniosek w sprawie przejęcia przez M&M Investments S.C. sp. w Luksemburgu kontroli nad Ecorse Investments sp. z o.o. w Warszawie. Przypomnijmy, w październiku 2012 r. Ecorse Investments, spółka pośrednio kontrolowana przez Advent International Corporation, zamknęła wezwanie na sprzedaż akcji EKO Holding, osiągając zapisy odpowiadające w sumie 97,98 proc. ogólnej liczby akcji. Założony w 1984 roku Advent International jest jednym z największych funduszy typu private equity na świecie. Posiada biura w 16 krajach na 4 kontynentach, w tym w Warszawie. Fundusz nie chce komentować transakcji ani nie zdradza kto stoi za umową.


 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,69

 • Śr

  3,57

 • Min

  2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8466

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane