PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Największy wzrost upadłości i restrukturyzacji w branży handlowej - wzrost o 23 proc.

Autor: dlahandlu.pl 31 lipca 2017 13:21

W pierwszym półroczu 2017 roku o 18 proc. wzrosła liczba polskich firm, które wystąpiły o upadłość lub restrukturyzację. Największy wzrost zanotowano w postępowaniach restrukturyzacyjnych, umożliwiających naprawę firmy.

Z raportu opublikowanego przez Coface wynika, że w pierwszym półroczu tego roku 387 firm rozpoczęło postępowania upadłościowe lub restrukturyzacyjne. 

Najwięcej ogłoszono upadłości w celu likwidacji majątku – 238, ale liczba firm, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, jest mniejsza niż w ubiegłym roku (249 przedsiębiorstw). Wynika to z nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku i postawiła postępowania naprawcze (zawarcie układu z wierzycielami lub przeprowadzenie działań sanacyjnych) przed upadłością firmy. W tym roku ogłoszono już 149 postępowań restrukturyzacyjnych, a w analogicznym okresie 2016 roku było ich zaledwie 57.

Największy wzrost upadłości i restrukturyzacji odnotowano w branży handlowej – o 23 proc. W pierwszej połowie tego roku 97 firm rozpoczęło postępowania przed sądem, a w analogicznym okresie ubiegłego roku – 79.

Jak twierdzą eksperci z Coface, wynika to z dużej konkurencji, presji na obniżanie marż oraz rosnącej inflacji, która powoduje, że klienci są mniej skłonni do zwiększania wydatków. Specjaliście ostrzegają, że ten trend może się pogłębiać.

Najwięcej postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych toczyło się w tym roku w woj. mazowieckim (76). Ich liczba wzrosła o 33 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Na drugim miejscu jest Śląsk – 52 postępowania. Spadek liczby firm, które wystąpiły do sądu, zanotowano w woj. łódzkim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, dolnośląskim i śląskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane