Nastroje konsumentów pogarszają się

Autor: PAP 22 czerwca 2016 15:27

W czerwcu 2016 r. bieżące nastroje konsumenckie pozostały na podobnym poziomie jak w poprzednim miesiącu, natomiast przyszłe nastroje konsumenckie pogorszyły się" - napisał urząd statystyczny w komunikacie.

Zgodnie z danymi GUS bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 0,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -6,5.

"Wartości składowych wskaźnika zmieniły się w sposób zróżnicowany. Pogorszyły się oceny dotyczące możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów, przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek odpowiednio o 2,9 pkt proc.; 2,2 pkt proc. i 0,3 pkt proc.). Poprawiły się natomiast oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju i finansowej gospodarstwa domowego (wzrost odpowiednio o 3,7 pkt proc. i 2,6 pkt proc.)" - napisano w komunikacie GUS.

Zaznaczono, że w porównaniu do czerwca 2015 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 3,9 pkt proc.

Natomiast wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był niższy o 2,0 pkt proc. w stosunku do maja i ukształtował się na poziomie -9,7. GUS zaznaczył, że dla wszystkich składowych wskaźnika odnotowano wartości niższe niż przed miesiącem.

"Największy spadek dotyczył możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy oraz oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek odpowiednio o 3,8 pkt proc. i 2,2 pkt proc.). W czerwcu br. WWUK osiągnął wartość o 2 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2015 r." - dodano.

Zgodnie z informacjami GUS obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie nad konsumentami nastawionymi optymistycznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,73

  • Min

    2,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane