PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

NBP: Galerie handlowe lokowane są coraz częściej w małych miastach

Autor: NBP, www.dlahandlu.pl 13 marca 2012 10:49

Na rynku nieruchomości komercyjnych w IV kw. 2011 r. kontynuowane były procesy trwające już od początku 2011 r. Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne do końca 2011 r. osiągnęła 2,5 mld euro. Wartość inwestycji na rynku powierzchni handlowej przekroczyła poziom osiągnięty w całym 2010 r., natomiast na rynku powierzchni biurowej była prawie dwukrotnie wyższa. Stopy kapitalizacji we wszystkich sektorach kontynuowały lekki spadkowy trend - podał NBP.

Jak piszą analitycy NBP, na rynku nowoczesnych powierzchni handlowych w IV kw. 2011 r. odnotowano wzrost powierzchni, zwłaszcza poza aglomeracjami. Galerie handlowe lokowane są też coraz częściej w małych miastach. Wynikać może to z faktu, iż uczestnicy rynku obserwują pewne nasycenie obiektów w dużych miastach i aglomeracjac.

Przy braku bezpośredniej konkurencji oraz jednocześnie niskich cenach gruntóww mniejszych miastach, inwestorzy są bardziej skłonni do podjęcia ryzyka i inwestowania w miastach, w których niekoniecznie mogą liczyć na zamożnych klientów z dużych aglomeracji i które zależą silnie od koniunktury.

W drugiej połowie 2011 r. czynsze za m kw. powierzchni handlowej w najlepszych lokalizacjach utrzymywały się na poziomie z początku roku. W II kw. stopa kapitalizacji uległa dalszej kompresji. Czynsze przy głównych ulicach handlowych w IV kw. pozostawały na poziomach obserwowanych od początku 2011 r. Jedynie we Wrocławiu można zauważyć spadkowy trend, który trwa już od początku 2009 r. Kontynuowane jest istotne zróżnicowanie najwyższych czynszów w poszczególnych miastach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane