NBP odchodzi od planów wycofania jedno-i dwugroszówek

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 14 marca 2013 14:22

POHiD z satysfakcją odnotowuje medialną informację o odejściu przez NBP od planów ustawowego wycofania z obiegu monet o niskich nominałach (1 i 2 grosze), powołując się zarazem na argumenty Ministerstwa Finansów, wskazujące na jednostronne obciążenie kosztami tej operacji rynku detalicznego, czyli konsumentów i firm sektora handlu i usług.

POHiD przywołuje ponownie swoje racje. - Wspomniane przenoszenie kosztów na rynek detaliczny zachodzi zarówno w przypadku uśredniania cen „w górę", jak i „w dół" - wedle dowolnego algorytmu. Przypominamy też, że sytuacji nie ratuje, choć zmniejsza poziom straty, zaokrąglanie ostatecznej sumy do zapłacenia za kilka produktów. Proponowane rozwiązania mogły naruszać ustawę o cenach i wymogi podatkowe, gdyż ten sam towar kupiony w „koszyku" wraz z innymi towarami i zapłacony sumarycznie, z zaokrągleniem dopiero finalnej łącznej ceny, może mieć inną cenę niż w sytuacji, gdy kupiony jest pojedynczo, jako jedyny zakup. Podobnie może zdarzyć się, gdy za ten sam towar zapłacimy gotówką cenę zaokrągloną, a płacąc kartą nie (płatność taka zaokrąglenia nie wymaga) - wyjasnia organizacja.

W grę wchodziły też koszty techniczne, związane z przebudową lub przestrojeniem maszyn zliczających monety, dostosowaniem kas fiskalnych i systemów informatycznych, szkoleniem pracowników. - Poza tym, proponowane zmiany mogły utrudnić promocje sprzedaży, poprzez rezygnację z niektórych narzędzi komunikacji marketingowej z konsumentem (np. technika określania ceny poprzez końcówkę "99 groszy"). Co więcej - opisane okoliczności mogły wywołać minimalny, ale realnie występujący, impuls inflacyjny, gdyż - chcący uniknąć tych zagrożeń - handel zaokrąglałby ceny do końcówki „5" lub „0" groszy. Uważamy więc, że dobrze się stało, iż zostało zaniechane działanie legislacyjne, mogące być potraktowane jako pewien przejaw krypto-fiskalizmu - dodaje POHiD.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,16

  • Min

    2,23

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane