Neinver ograniczył zużycie energii w centrach handlowych

Autor: dlahandlu.pl/pr 19 października 2015 14:27

NEINVER ograniczył zużycie energii w zarządzanych centrach handlowych w 2014 r. o 8,9 proc. względem roku 2013. Wyniki są efektem energooszczędnego systemu zarządzania, opartego na standardzie ISO 50001, oraz opracowanych dla każdego centrum planów energetycznych. Podstawowe działania obejmują instalację automatycznych systemów zarządzania oświetleniem, zastąpienie lamp fluorescencyjnych oprawami LED, optymalizację instalacji ogrzewania oraz wymianę mało wydajnego sprzętu.

Każdego roku stworzony przez NEINVER model zarządzania prowadzi do obniżenia zużycia zasobów oraz produkcji odpadów. W roku 2014 zużycie wody w centrach zarządzanych przez firmę spadło o 2,7 proc. (bez uwzględniania nowo otwartych obiektów).

Firma rozpoczęła również stosowanie odnawialnych źródeł energii, co pomaga w ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko. Do końca roku 2014 pięć centrów The Style Outlets w Hiszpanii czerpało już energię ze źródeł przyjaznych naturze.

Takie samo rozwiązanie zastosowano w niemieckim Zweibrücken The Style Outlets. Planowane jest także jego wdrożenie w Polsce i Francji.

W Polsce, dzięki zastosowanym eko-rozwiązaniom, emisja gazów cieplarnianych spadła o 12  proc., natomiast energii cieplnej o 38 proc. O 22 proc. zmniejszono również produkcję śmieci, dzięki ich segregacji oraz wzrostowi świadomości ekologicznej zarówno najemców, działających w centrach, jak również firm serwisowych obsługujących obiekty Factory.

Mimo otwarcia dwóch nowych centrów (Galerii Katowickiej i FACTORY Annopol) zużycie wody wzrosło jedynie o 6 proc.

Standardowym rozwiązaniem w centrach FACTORY jest zastosowanie systemu BMS (Building Management System). Jego zadaniem jest pełna integracja sterowania instalacjami, jakie znajdują się w danym obiekcie: instalacjami wentylacji, grzewczymi, elektrycznymi czy chłodniczymi i dostosowanie ich pracy do zmieniających się warunków otoczenia. To pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji budynku.

W otwartym po rozbudowie i modernizacji największym warszawskim centrum outlet FACTORY Ursus, rozwiązania służące ochronie środowiska pozwolą zaoszczędzić przez najbliższe 5 lat 250 MWh energii. Zastosowano tam m.in. regulację sztucznego oświetlenia uzależnionego od światła słonecznego, system odzyskiwania energii cieplnej, oświetlenie ledowe, czy nowoczesny system wentylacji, dbający o jakość powietrza wewnątrz.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane