Nestle traci ochronę towarową dla kształtu KitKat

www.portalspozywczy.pl 20 grudnia 2016 17:12

Nestle może czuć się poszkodowany, gdyż konkurenci będą mogli naśladować markę KitKat, po tym jak sąd Unii Europejskiej w drugiej instancji stwierdził nieważność orzeczenia z 2006 roku, które przyznawało Nestle ochronę dla kształtu czekoladowych batoników KitKat.

Financial Times podał, że sąd UE orzekł, iż Europejski Urząd Patentowy (EUIPO) "popełnił błąd prawny" nie określając, czy kształt KitKat nabył odrębne prawa znaku towarowego w każdym państwie członkowskim UE.

Według wcześniejszych doniesień, gdy koncern Nestle złożył w 2002 roku wniosek o ochronę znaku towarowego pod kątem kształtu batonika, nie dowiódł, że KitKat uzyskał już odrębne prawa dla kształtu w każdym z 15 ówczesnych państw członkowskich.

Nestle może odwołać się od tej decyzji do sądu wyższej instancji w ciągu dwóch miesięcy.

Przedstawiciel firmy mówi zaś, że przeanalizuje ona dokumenty i rozważy dalsze kroki. I podkreśla, że „czteropalczasty kształt" był od lat wykorzystany w całej UE przez Nestle i znany jest konsumentom jako KitKat.

Dodaje, że sąd stawia wysokie wymagania wnioskodawcom w kwestiach rejestracji kształtów jako elementu znaków towarowych w UE poprzez wymaganie dowodów na nabycie przez produkt odrębnego i określonego charakteru we wszystkich krajach UE. 

Batoniki KitKat produkowane są w tym samym kształcie od ponad 80 lat. Jednak dopiero w 2006 roku koncern Nestle zdecydował się złożyć wniosek o ochronę kształtu batonika, co wywołało wojnę sądową z innym spożywczym gigantem Cadbury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,77

  • Min

    5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8777

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane