Neumann (PO): Podatek handlowy to oszustwo wyborcze PiS-u

Autor: PAP 20 września 2016 15:03

Mówiliśmy, że podatek od handlu się nie utrzyma w Polsce, bo jest niezgodny z unijnym prawem z zasadą konkurencyjności i niefaworyzowania podmiotów gospodarczych - przypomniał we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann. To kolejny dowód na PiS-owskie, wyborcze oszustwa - ocenił.

KE w poniedziałek wszczęła postępowanie ws. tego podatku i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Zdaniem Brukseli konstrukcja podatku może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. We wtorek minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że resort finansów zawiesi pobór podatku od handlu detalicznego w obecnej formie.

"To kolejny dowód na PiS-owskie, wyborcze oszustwa. Obiecano, czy wmówiono Polakom, że PiS opodatkuje hipermarkety, nie będzie to kosztem konsumentów, nie będzie to kosztem polskich kupców, zapłacą tylko zachodnie koncerny. Ta bajka, to kłamstwo w kampanii wyborczej żyło i było nieudolnie w Polsce wprowadzane w postaci podatku, który minister Szałamacha zaproponował, a który od początku był krytykowany przez wszystkich możliwych ekspertów, przez opozycję - w tym Platformę Obywatelską" - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Neumann.

"Mówiliśmy, że ten podatek nie utrzyma się w Polsce, bo jest niezgodny z podstawowymi zasadami, które panują w Unii Europejskiej, z zasadą konkurencyjności i niefaworyzowania podmiotów gospodarczych" - podkreślił poseł.

Jak zaznaczył PO wskazywała także, że ten podatek na końcu zapłacą tylko i wyłącznie konsumenci. "Nie zapłaci tego żadna z sieci handlowych, bo ich zyski na pewno od tego podatku nie spadną, przerzucą ten koszt jak zawsze na konsumentów. Minister Szałamacha nie chciał tego słuchać, Beata Szydło jako premier rządu nie chciała tego słuchać" - powiedział Neumann.

Posłanka Izabela Leszczyna (PO) podkreśliła, że nie ma co obrażać się na Komisję Europejską i na UE, bo Polska współtworzy prawo unijne i tego prawa powinniśmy przestrzegać.

Dodała, że dziwi i niepokoi droga, którą wybrał na wtorkowej konferencji prasowej minister Szałamacha. "Przestał być profesjonalnym wysokim urzędnikiem państwowym, który jest partnerem dla KE, a stał się partyjnym działaczem populistycznej partii, która walczy z Unia Europejską i Komisję Europejską. To jest droga, która prowadzi donikąd, która prowadzi Polskę na manowce, to jest niezwykle niebezpieczne dla naszych finansów publicznych" - oświadczyła.

Minister Szałamacha podczas wtorkowej konferencji zapowiedział, że resort finansów przedstawi projekt ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły oraz skoryguje projekt budżetu na przyszły rok. Uznał także, że decyzja KE jest "działaniem na korzyść korporacji ponadnarodowych z pokrzywdzeniem przedsiębiorców".WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,94

  • Min

    3,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane