Nielsen: Co króluje na wielkanocnych stołach Polaków

Autor: dlahandlu.pl 30 marca 2018 10:53

Nielsen: Co króluje na wielkanocnych stołach Polaków Fot. Shutterstock.com

Firma badawcza Nielsen sprawdziła jakie są preferencje polskich konsumentów podczas Wielkanocy. Z analizy wynika, że żurek nadal jest tradycją na świątecznym stole podobnie jak i majonez, czy słodkie wypieki. Dodatkowo Polacy podczas świąt Wielkiej Nocy chętnie popiją likier i zajadają się czekoladą.

Wielkanoc to czas, kiedy obserwujemy wyraźne wzrosty sprzedaży produktów kojarzonych ze słodkimi wypiekami – następuje wzrost sprzedaży dodatków do ciast, mąki, margaryn przeznaczonych do pieczenia czy też twarogów mielonych – Pomimo mody na domowe pieczenie nadal jest grono konsumentów ceniących sobie wygodę i kupujących ciasta w proszku bądź gotowe ciasta paczkowane, które w okresach przed świętami Wielkanocnymi także notują wzrosty sprzedaży – podkreśla Monika Dyrda, client director w Nielsenie. W okresie przedświątecznym rośnie znaczenie kanałów wielkoformatowych – Polacy robią zakupy w dużych sklepach. Trend ten widoczny jest w wielu kategoriach tradycyjnie kojarzonych z Wielkanocą.

Mówiąc o produktach tradycyjnych podczas Wielkanocy nie możemy zapominać o żurku. – Faktycznie okres Wielkanocny to czas największej sprzedaży tego produktu w roku. Co piąta sprzedana w ciągu roku sztuka przypada na Wielkanoc. Do żurku tradycyjnie chętnie wybieramy paczkowaną białą kiełbasę, która cieszy się wtedy największą popularnością w przeciągu roku – dodaje Monika Dyrda.

Okres Wielkanocny to również czas wzrostu sprzedaży kategorii takich jak: soki, nektary, napoje. Miesiąc, w którym przypada Wielkanoc stanowi jeden z najlepszych w roku dla powyższych kategorii. Pod kątem sprzedaży wymienionych produktów jest porównywalny z okresem bożonarodzeniowym czy majówką.

Dla większości alkoholi szczyt wartości sprzedaży przypada na koniec roku kalendarzowego, co wiąże się ze świętami Bożego Narodzenia i przygotowaniami do Sylwestra. Istnieją jednak kategorie, które notują wzmożoną sprzedaż również przed Wielkanocą i są to głównie likiery. – Likiery, tradycyjnie obecne na polskich stołach wielkanocnych są kupowane głównie w sklepach wielkoformatowych, w szczególności w dyskontach. Wzrost wartości sprzedaży likierów w tym kanale w okresie poprzedzającym Wielkanoc (marzec vs. kwiecień 2017) wyniósł 22,5%. W związku z tym, że święta są okresem wzmożonego ruchu i wzmożonych podróży, więcej transakcji dla likierów obserwujemy również na stacjach benzynowych, gdzie wzrost wartości sprzedaży w analogicznym okresie wyniósł 157,1% (marzec vs. kwiecień 2017). Co ciekawe, wzrost sprzedaży nie jest bezpośrednio związany z szerszą ofertą asortymentową dla tej kategorii w okresie przedświątecznym – komentuje Karolina Żukowska – Socha, senior client consultant w Nielsenie. WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,99

  • Śr

    7,24

  • Min

    3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane