PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Nielsen: Część informacji o dyskontach to mity

Autor: dlahandlu.pl 23 marca 2012 13:22

Nielsen: Część informacji o dyskontach to mity

W prezentacji podczas CEE & Poland Retail Summit 2012 Michał Madej z Nielsena przekonywał, że część opinii o dyskontach, które są powszechnie powtarzane przez rynek, nie jest prawdziwych.

Nastroje konsumentów w ostatnim czasie obniżyły się bo żywność i napoje podrożały o 9 proc., paliwa o 14 proc. a energia o 7 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Dlatego 29 proc. klientów obawia się dalszego wzrostu cen żywności i energii a 19 proc. dalszego wzrostu cen paliw. Aby oszczędzić 49 proc. klientów wydaje mniej na prąd i gaz, 52 proc. kupuje tańsze produkty spożywcze, a 56 proc. wydaje mniej na ubrania.

To pozwala dyskontom na promowanie swojej taniej oferty na rynku. Dlatego 98 proc. Polaków zna dyskonty, 30 proc. najczęściej odwiedza, a 13 proc. tam wydaje najwięcej pieniędzy.

Okazuje się jednak, że mitem jest, iż zakupy robią tam najstarsi i najbiedniejsi klienci. Okazuje się, że w większości są to klienci średniozamożni (78 proc.) i w każdym wieku. 22 proc. klientów dyskontów ma od 25 do 34 lat, zaś 31 proc. od 35 do 49 lat. 6 proc. osób z wysokimi dochodami robi zakupy w dyskontach oraz 17 proc. osób z niskimi dochodami. Lidl i Biedronka zaś wymieniane są jako ulubione sieci młodych ludzi do 24 roku życia.

Sprzedaż marek własnych w dyskontach rośnie (18,5 proc.), ale jeszcze szybciej (22,9 proc.) rośnie sprzedaż produktów markowych. Oznacza to, że tempo wzrostu sprzedaży produktami markowymi przewyższa znacząco tempo rozwoju marek własnych. 60 proc. sprzedawanych koszyków zawiera produkty markowe a nie własne sieci, czyli o 3 proc. więcej niż w 2009 roku. Przy czym tylko część produktów markowych jest w dyskontach tańsza niż w innych sklepach. Część jest droższa, a część ma zbliżoną cenę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane