PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Niepokojące wyniki kontroli jakości i prawidłowości oznakowania ryb

Autor: IH Gdańsk 20 kwietnia 2017 12:39

W ostatnim okresie czasu Inspekcja Handlowa w Gdańsku przeprowadziła 12 kontroli w zakresie jakości i prawidłowości oznakowania ryb, przetworów rybnych, w tym mrożonych produktów w glazurze. Nieprawidłowości ujawniono aż w 85% skontrolowanych placówek.

Kontrolą objęto jednostki handlowe na terenie województwa pomorskiego, w tym: 3 hurtownie, 4 sklepy sieci handlowych oraz 5 małych sklepów detalicznych.

Nieprawidłowości ujawniono w 10 placówkach (85% skontrolowanych). Ogółem skontrolowano 66 partii w opakowaniach i oferowanych luzem o wartości 14.176 zł, zakwestionowano 29 partii (43,9%).

Z punktu widzenia jakości badaniom organoleptycznym i fizykochemicznym poddano 25 partii, z czego zakwestionowano 10 partii (40%) Nieprawidłowości polegały przede wszystkim na:
• ryby świeże – filet z łososia wykazywał cechy zepsucia w postaci mazistej tekstury mięsa, śluzowatej powierzchni, barwa żółto-brązowa, zapach kałowy i gnilny;
• ryby mrożone w glazurze – zakwestionowano 57,1% partii, z uwagi na:
- wyższa w stosunku do deklaracji producenta zawartości glazury: mintaj oraz filety z mintaja średnio o 15%, dorsz o 38%,
- podmianę asortymentową soli na limandę żółtopłetwą,
• marynaty rybne – zakwestionowano 43% partii:
- z uwagi na niższą zawartość białka o 43%, tłuszczu o 39%, niewłaściwe cechy organoleptyczne – zażółcenia krawędzi filetów, miękka i rozpadająca się tekstura, mętna zalewa, smak i zapach lekko jałki – filety śledziowe,
- z uwagi na niższą zawartość tłuszczu o 55% - klopsiki dorszowate,
• przetwory rybne z tuńczyka – z uwagi na niższą zawartość tłuszczu o 44% oraz niższą masę ryby o 9%,
• makrela rozmrożona – z uwagi na niewłaściwe cechy organoleptyczne, tj. żółte przebarwienia, oczy zapadnięte, zapach ostry kwaśnego ścieku, drażniący.

Kontrole dowiodły, że jakość ryb i przetworów rybnych na pomorskim rynku jest w dalszym ciągu niezadowalająca, a szeroko rozumiane interesy konsumentów w tym segmencie rynku są szczególnie zagrożone.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane