Nierównowaga stosunków handlowych w sektorze spożywczym - debata w Parlamencie Europejskim

Autor: Konfederacja Lewiatan 2 kwietnia 2015 11:45

Nierównowaga stosunków handlowych w sektorze spożywczym, nadużywanie pozycji dominującej i różnica w skuteczności pomiędzy środkami prawnymi a dobrowolnymi - to główne tematy seminarium zorganizowanego 24 marca przez komisję rynku wewnętrznego i konsumentów (IMCO) w Parlamencie Europejskim. Jak informuje Konfederacja Lewiatan, celem spotkania była prezentacja poglądów różnych stron zaangażowanych w debatę na temat nieuczciwych praktyk handlowych (tzw. unfair trade practices) w relacjach biznesowych (B2B).

Jak wyjaśnia Konfederacja lewiatan, aktualnie nieuczciwe praktyki handlowe w relacji B2B nie są przedmiotem regulacji na poziomie europejskim. Teoretycznie zastosowanie znajdują traktatowe przepisy prawa konkurencji (art. 101 i 102 TFUE), jednakże w rzeczywistości specyfika nieuczciwych praktyk (brak pozycji dominującej w skali UE, działalność na poziomie krajowym, rozdrobnienie) powoduje najczęściej stwierdzenie właściwości przepisów krajowych. Do tej pory unijny prawodawca skupił się na wspieraniu dobrowolnej inicjatywy oddolnej.

Powołana w listopadzie 2011 roku tzw. Supply Chain Initiative (SCI) to platforma złożona z 11 europejskich organizacji. Sygnatariusze dobrowolnie przyjęli kodeks dobrych praktyk zobowiązując się przy tym do przestrzegania wspólnie uzgodnionych zasad takich jak swoboda umów i respektowanie postanowień umownych. Dokument zawiera także listę przykładów nieuczciwych praktyk w relacji wertykalnej oraz wspólne definicje.

Na poziomie krajowym nieuczciwe praktyki handlowe regulowane są w zróżnicowany sposób. Niektóre kraje, np. Hiszpania, zdecydowały się przyjąć przepisy szczególne, w innych, jak np. w Polsce, zastosowanie znajduje prawo nieuczciwej konkurencji i zobowiązań.

Przedstawiciele indywidualnych producentów opowiadają się jednak za wprowadzeniem twardej regulacji określającej relacje B2B na poziomie UE oraz gwarantującej egzekucje przez niezależny organ oraz sankcje. Ich zadaniem samoregulacja jest niewystarczająca. Zarówno prawnicy, jak i KE pozostają sceptyczni słusznie podnosząc argument o złożoności problemu nieuczciwych praktyk i w związku z tym trudności w przedstawieniu jednego, arbitralnego rozwiązania znajdującego zastosowanie do wszystkich przypadków. Zwracają oni uwagę na istotę efektywnej egzekucji na poziomie krajowym, a także potrzebę dobrowolnego przyjęcia wspólnych definicji i praktyk na poziomie UE. Komisja również wyraźnie opowiada się za wzmocnieniem inicjatyw dobrowolnych i oceną egzekucji w przepisach krajowych. Działania legislacyjne podjęte zostaną w ostateczności.  

Pod koniec 2015 roku planowana jest publikacja raportu oceniającego zarówno skuteczność SCI, jak i rozwiązań krajowych. Z kolei PE zapowiada prezentację raportu odpowiadającego na komunikat KE jeszcze przed wakacjami.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,38

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane