Nieruchomości nie zabraknie

Autor: dlahandlu.pl 5 września 2017 12:31

Nowych właścicieli znajdują w Polsce przede wszystkim biurowce, centra handlowe i magazyny. Z hotelami jest nieco gorzej, ale i one nadrabiają zaległości – wystarczy wymienić transakcje sprzedaży hoteli Westin czy Bristol w Warszawie. Jak podaje Knight Frank, w całym I półroczu 2017 roku wolumen przejęć obiektów hotelowych w naszym kraju wyniósł ponad 342 mln euro, stanowiąc 23 proc. wszystkich takich umów.

Aby nasz kraj nie stracił pozycji na liście atrakcyjnych lokalizacji dla inwestorów, wciąż musi oferować ciekawe aktywa. A tych przybywa na rynku hotelowym – deweloperzy budują nowe obiekty, a nieobecne dotąd sieci wchodzą do nas na potęgę.
Ale prawdziwy wysyp nowych projektów dotyczy biur. Biurowa inwazja trwa już od dobrych kilku lat, ale w nowej formie i dla nowych najemców. Jak podaje Colliers, od początku roku deweloperzy oddali do użytku 151 tys. mkw. powierzchni biurowej, a podaż na dziewięciu głównych rynkach biurowych w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Szczecin, Katowice, Lublin) osiągnęła poziom 9,1 mln mkw. Ponad połowa nowych biur powstała w Warszawie, kolejne miejsca zajmują Kraków i Wrocław.
W stolicy swoje prawdziwe pięć minut przeżywa Wola, która zyskała m.in. dzięki budowie II linii metra. Brak ciekawych działek w ścisłym centrum miasta miał wpływ na przesuwanie zainteresowania deweloperów w stronę tej dzielnicy.
Według JLL, na Woli jest już - uwaga - 38 biurowców o łącznej powierzchni przekraczającej 600 000 mkw. W 2021 roku może to być już nawet miliona mkw. To tyle, ile wynoszą aktualnie zasoby Służewca Przemysłowego – największego skupiska biurowego w Polsce.
Dziś w wolskich biurowcach pracuje już ok. 55 000 osób, a w ciągu najbliższych pięciu lat liczba ta wzrośnie do 115 000. W perspektywie ostatnich pięciu lat deweloperzy zrealizowali na Woli ponad 250 000 mkw. nowych biur. To w tej części Warszawy powstają największe inwestycje biurowe w historii polskiego rynku, takie jak m.in. Warsaw Spire oraz aktualnie realizowane Warsaw Hub, Generation Park, Spark, Spinnaker, Mennica Legacy Tower, czy Browary Warszawskie. Działają tu najwięksi deweloperzy. W sumie aż 273 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w budowie! To więcej niż w całym Krakowie.
Ale nie tylko biurowców wypatrują inwestorzy. Prawie 60 proc. wszystkich transakcji w I półroczu 2017 roku stanowiły przejęcia centrów handlowych. Inwestorzy wciąż mają apetyt na galerie, ale w zupełnie nowym wydaniu. Bo epoka tych tradycyjnych to już przeszłość. Świetnie obrazuje to stołeczny rynek. Po 11 latach od otwarcia Złotych Tarasów, do Warszawy wracają poważni gracze z wielkimi projektami jak Galeria Północna, Młociny czy Towarowa 22. Budują wielofunkcyjne kompleksy, które kuszą ogrodami na dachu i szklanymi pasażami.
Z jaką skalą mamy do czynienia? Jak podaje Colliers, w ubiegłym roku w Polsce wybudowano ponad 400 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego około 320 000 mkw. w ramach nowych inwestycji, a 80 tys. w wyniku rozbudów istniejących obiektów. Daje nam to imponujące 11,2 mln mkw. powierzchni w galeriach.
Inwestorom dają też zarobić w Polsce magazyny. Rekord za rekordem i… kolejny rekord na horyzoncie. Tak w skrócie można opisać rozwój polskiego rynku magazynowego w ostatnich latach. Dane Colliers International pokazują, że w rekordowym 2016 r. oddano do użytkowania ponad 1,26 mln mkw. powierzchni magazynowej, o blisko 300 tys. mkw. więcej niż w rok wcześniej.
W pierwszym półroczu 2017 r. na rynek trafiło już 793 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Łącznie mamy już ponad 12 mln mkw. powierzchni w takich obiektach. Gdzie buduje się najwięcej? - w Warszawie,Toruniu, Poznaniu a także na Górnym Śląsku. Teraz w całej Polsce w budowie jest 1,6 mln. mkw. powierzchni magazynowej.
Ten rynek wciąż ewoluuje. Coraz większego znaczenia nabiera branża e-commerce, która systematycznie zwiększa udział w wynajmowanej powierzchni. Do tego dochodzi rozwój nowych technologii i zmieniające się zwyczaje konsumentów. Polski rynek powierzchni magazynowych jest wciąż młody i jak mówią przedstawiciele branży, zanim osiągnie dojrzałość, ma przed sobą przynajmniej 10-15 lat hossy.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,99

  • Śr

    4,77

  • Min

    2,89

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane