PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Nieruchomości pod Bramę Miasta ponownie wystawione na sprzedaż

Autor: PAP 15 kwietnia 2015 14:39

Władze Łodzi wystawiły na sprzedaż w trybie licytacji nieruchomości pod budowę tzw. Bramy Miasta. Cena wywoławcza działek to ponad 28,2 mln zł, a licytacja odbędzie się 16 czerwca. Szacuje się, że sama budowa "Bramy Miasta" kosztować będzie ok. 250 mln zł.

"Brama Miasta" - reprezentacyjny budynek i architektoniczny symbol Łodzi - ma powstać na terenie Nowego Centrum Łodzi. Będzie mogła mieć maksymalnie 17 kondygnacji i 64 m wysokości. Przewidziano możliwość budowy parkingów podziemnych. Część nieruchomości objęta będzie służebnością na rzecz miasta, co oznacza, że teren wokół budynku ma być ogólnodostępną przestrzenią miejską. 

W marcu radni zgodzili się na sprzedaż nieruchomości przy ul. Kilińskiego o łącznej pow. ponad 7,5 tys. mkw., które posiadają już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Prezydent Łodzi ogłosiła już ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości, a jako cena wywoławcza przyjęta została najnowsza wycena tego terenu przez rzeczoznawcę, czyli ponad 28,2 mln zł.

Zgłoszenia do udziału w przetargu przyjmowane są do 10 czerwca, a wadium wynosi 3 mln zł. Do ceny nabycia nieruchomości zostanie doliczonych 23 proc. podatku VAT.

Nowa wycena nieruchomości jest o ponad 11 mln zł niższa od tej, za jaką wystawiono działkę na sprzedaż w poprzednim przetargu, który odbył się w 2013 r. Wówczas radni zgodzili się na sprzedaż nieruchomości, dla których nie było jeszcze miejscowego planu zagospodarowania, za nie mniej niż 40 mln zł (wartość działek wyceniana była wówczas przez rzeczoznawcę na 17 mln zł).

Do tego przetargu stanął jeden inwestor - spółka LDZ Brama. Umowę przedwstępną o sprzedaży podpisano z końcem 2013 r., ale pół roku później magistrat poinformował, że spółka, choć wpłaciła 12 mln zł pierwszej raty, ostatecznie wycofała się z transakcji.

Inwestor, który obecnie wygra licytację, będzie zobowiązany do wybudowania "Bramy Miasta" w ciągu 60 miesięcy od daty podpisania umowy sprzedaży. Jeżeli nie wywiąże się z tego terminu będzie musiał zapłacić karę umowną w wysokości 10 mln zł.

"Ta kara będzie zabezpieczona poprzez ustanowienie hipoteki w wysokości 12 mln zł na tej nieruchomości, bądź na innej zaoferowanej przez nabywcę" - poinformował mec. Wojciech Barczyński z wydziału organizacyjno-prawnego łódzkiego magistratu. Przewidziana jest też możliwość zastosowania przez inwestora alternatywnego zabezpieczenia w postaci gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, ale miasto musi zaakceptować zarówno instytucję gwaranta, jak i treść gwarancji.

Nowe Centrum Łodzi obejmuje 94 ha w samym centrum miasta, czyli blisko 7 proc. strefy wielkomiejskiej. W centralnej jego części znajduje się budowany obecnie podziemny dworzec multimodalny Łódź Fabryczna wraz z tunelem oraz otaczającymi go ulicami. Uzupełnieniem funkcji dworca ma być przestrzeń komercyjno-usługowa i mieszkalna. Tereny te objęte są już miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane