Niespokojny rzut oka na Wschód - wnioski i deklaracje z WKG 2016

Autor: wnp.pl 24 września 2016 09:42

Europa Środkowo-Wschodnia. Polityka-gospodarka-społeczeństwo: więzi wewnętrzne, rola w UE, niespokojny rzut oka na Wschód - to tytuł sesji inaugurującej III Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku. Przyniosła ona ważne deklaracje i ciekawe wnioski.

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski zapowiedział podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego, że wkrótce można oczekiwać przywrócenia, zawieszonego na początku lipca, małego ruchu granicznego z Rosją. Władimir Kariagin, prezes Mińskiego Stołecznego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oświadczył, że przedstawiciele biznesu białoruskiego zabiegają o stworzenie Związku Słowiańskiego, skupiającego przedsiębiorców z różnych krajów, który byłby zarejestrowany w Białymstoku.

Deklaracje ta padły podczas sesji otwierającej III Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku pt. „Europa Środkowo-Wschodnia. Polityka-gospodarka-społeczeństwo: więzi wewnętrzne, rola w UE, niespokojny rzut oka na Wschód” 

Omawiano w niej sytuację polityczną, gospodarczą i społeczną w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jakie wnioski płyną z debaty?

- Europa Środkowo-Wschodnia jest z pewnością pojęciem geograficznym, ale nie jest jednolitym bytem pod względem struktur politycznych, a także integracji gospodarczej. Region ten powinien mieć lidera, do tego miana aspirują politycy z Polski, lecz nie można oczekiwać, że nastąpi jego formalne wyznaczenie. 

- Polska natomiast jest dla wielu krajów regionu wzorem do naśladowania, we wdrażaniu zmian prawnych, gospodarczych i wprowadzaniu reguł wolnego rynku. 

- Polska może też przyczynić się do większej integracji gospodarczej, np. w sprawach poprawy bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji, co jest wspólnym problemem krajów EŚ-W. Czasami jednak interesy krótkookresowe zwyciężają nad długookresowymi. 

- Rosja nie może być izolowana gospodarczo, pomimo tego, że wcześniej nie grała fair i wykorzystywała (a wobec niektórych krajach nadal to stosuje) broń „surowcową.” Rosja izolowana gospodarczo - to jednak brak szansy na to, że nastąpią tam pozytywne zmiany. 

- Istotne jest zarazem to, że relacje gospodarcze pomiędzy krajami EŚ-W są podtrzymywane i rozwijają się, często głównie za sprawą przedsiębiorców, a nawet wbrew oficjalnej polityce ich krajów.

Region

Dyskusję rozpoczęło od podstawowej kwestii, czy wspólnota położenia krajów w Europie Środkowo-Wschodniej  sprawia, że są one sobie  bliskie i współpracują silnie, czy nie znajduje to przełożenia na ściślejsze relacje gospodarcze i integrację.   WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,18

  • Śr

    4,73

  • Min

    3,74

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane