PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Nieuczciwa barmanka w legendzie o Dniu Świętego Patryka

www.portalspozywczy.pl 17 marca 2016 11:37

Nieuczciwa barmanka w legendzie o Dniu Świętego Patryka fot. shutterstock

17 marca obchodzony jest dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. To irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone jest nie tylko w Irlandii, ale również w wielu krajach na świecie. Kojarzone jest, także w Polsce, przede wszystkim z piciem piwa.

W tym dniu tradycyjnie rządzi kolor zielny, czyli narodowy kolor Irlandii, przeważają ubrania w tym kolorze i organizowane są różne festyny i uliczne zabawy. Jedną z tradycji jest w Irlandii picie whiskey, ale obecnie także piwa.

Obecnie Irlandczycy piją w tym dniu irlandzkiego ciemnego stouta, ale tradycja mówi o wypiciu na raz dzbana Świętego Patryka, czyli whiskey z naczynia ze specyficznym, podłużnym dziubkiem. Ma to korzenie w legendzie, zgodnie z którą Święty Patryk miał kiedyś trafić do pubu, a raczej karczmy (w V wieku w Irlandii funkcjonowały już puby?), w którym barmanka oszukiwała gości i nie dolewała tyle, ile dolewać powinna. Św. Patryk postraszył ją ogniami piekielnymi i od razu się poprawiła. Na pamiątkę tego wydarzenia pije się dzban św. Patryka.

W Polsce, która zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem spożycia piwa (po Czechach, Niemcach i Austriakach) spożycie piwa na jednego rodaka wynosi ok. 98 litrów, podczas gdy Irlandczycy są na miejscu szóstym  i spożywają o ładnych parę litrów mniej niż my.

Więcej: portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,14

  • Min

    4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane