PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Nowa odmiana fasoli uratuje świat przed głodem? Bill Gates wierzy, że tak

Autor: forbes.pl 6 maja 2015 13:00

Nowa odmiana fasoli uratuje świat przed głodem? Bill Gates wierzy, że tak Na zdj. Bill Gates, Fot. za forbes.com

Twórca Microsoftu ogłosił na Twitterze, że wreszcie udało się wyhodować fasolę, która pozwoli uchronić świat przed głodem - informuje forbes.pl.

Dla laika różnica między zwykłą fasolą a tą wyhodowaną przez dr. Stevena Beebe z Międzynarodowego Centrum Rolnictwa Tropikalnego (CIAT) wydaje się niezauważalna. Dzielą je zaledwie 3 stopnie Celsjusza, w których obie fasole mogą być uprawiane i dawać owoce.

3 stopnie? I co z tego? Tak można by pomyśleć, patrząc na to z naszej, europejskiej perspektywy. W Afryce albo Ameryce Południowej te 3 stopnie mogą jednak oznaczać przekroczenie granicy między życiem a śmiercią.

Przeciętny Rwandyjczyk zjada rocznie średnio 60 kg roślin strączkowych, które są dla niego głównym źródłem białka. Tymczasem wystarczy, by temperatura wzrosła o 2–3 stopnie Celsjusza, i z ogromnych obszarów w krajach stref równikowej i podrównikowej zniknie wiele odmian znanych nam roślin. To bardzo realny scenariusz: agenda ONZ badająca zmiany klimatyczne (IPCC) prognozuje, że w ciągu najbliższych stu lat temperatura na Ziemi wzrośnie od 2 do 5 stopni Celsjusza. Dlatego tak entuzjastycznie do informacji o wyselekcjonowaniu nowej fasoli podszedł Bill Gates.

Na początku kwietnia najbogatszy człowiek świata ogłosił na Twitterze, że wreszcie pojawiła się szansa na wyżywienie milionów ludzi na świecie. Choć Gatesa kojarzymy przede wszystkim jako twórcę Microsoftu, firmą nie zarządza już od 15 lat, poświęca się głównie prowadzonej razem z żoną Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane