PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Nowe obowiązki informacyjne dla producentów żywności

www.portalspozywczy.pl 1 marca 2016 16:54

Od 13 grudnia 2016 r. producenci żywności będą mieli obowiązek podawania na opakowaniu procentowej zawartości soli w danym produkcie spożywczym. - Dzięki temu konsumenci uzyskają możliwość podejmowania bardziej świadomych wyborów żywieniowych - mówili eksperci Instytutu Żywności i Żywienia podczas konferencji "Uważaj na ukrytą sól".

- Z najnowszych doniesień naukowych wynika, że sól spożywana w nadmiarze znacząco przyczynia się także do rozwoju otyłości, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Ponadto, okazuje się, że sól jest też istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób degeneracyjnych układu nerwowego, w tym m.in. mikrouszkodzeń mózgu oraz otępienia (demencji), skutkujących znacznym obniżeniem się sprawności umysłowej - ostrzegał prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Średnie spożycie soli w Polsce powoli, ale systematycznie maleje. W 1998 roku statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjadał 15,1 g soli dziennie, podczas gdy w 2013 r. już 10,3 g. Mimo to wciąż są to wartości znacznie przekraczające poziom uznawany za bezpieczny. Eksperci IŻŻ zwracali uwagę, że chodzi nie tylko o sól widoczną dla oka, którą sami dodajemy do potraw, ale także tę niewidoczną, znajdującą się w gotowych produktach spożywczych dostępnych na rynku.

Specjaliście wiążą duże nadzieje z wchodzącym w życie 13 grudnia 2016 r. rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego. Wymusza ono na producentach podawanie procentowej zawartości soli w produktach spożywczych. - Dzięki temu konsumenci zyskają możliwość dokonywania bardziej świadomych wyborów żywieniowych, w tym m.in. możliwość kontroli nad ilością spożywanej soli - mówiła dr Katarzyna Stoś, zastępca dyrektora IŻŻ.

Portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • maj 2016-03-02 14:54:35

  Paranoja. Urzędasy myślą, że producenci mogą dwa razy w roku zmieniać nadruki na opakowaniach. Koszt zmiany nadruku, czyli zrobienie nowego nadruku to wartość trzymiesięcznej sprzedaży produkcji w małym zakładzie. Może tymi kosztami trzeba obciążać urzędników.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,99

 • Śr

  1,36

 • Min

  0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane