Nowe zasady sprzedaży transgranicznej w Unii szansą na tańsze zakupy

Autor: dlahandlu.pl 15 czerwca 2012 13:02

Nowe zasady sprzedaży transgranicznej w Unii szansą na tańsze zakupy

Parlament Europejski pracuje nad projektem unijnego rozporządzenia ws. wspólnych zasad sprzedaży. Propozycja legislacyjna Komisji Europejskiej, nad którą trwają prace w Radzie UE i Parlamencie Europejskim, ma zwiększyć konsumentom dostęp do towarów i treści cyfrowych, zaś przedsiębiorcom ułatwić transakcje transgraniczne.


Mikołaj Zaleski - ekspert z Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości Komisji Europejskiej poinformował, że 25 proc. przedsiębiorców z Europy odmawia sprzedaży towarów konsumentom zagraniczym, w tym także polskim. Co roku taka odmowa spotyka 3 mln klientów z UE, w tym 130 tys. z Polski. Jednocześnie 44 proc. konsumentów obawia się o swoje prawa do reklamacji zwrotu towaru, itp i dlatego nie kupuje towarów za granicą, choć jak pokazują różne badania 40 proc. towarów jest w innych krajach UE tańszych niż w Polsce.

Projekt wspólnych przepisów dotyczących sprzedaży europejskiej został zgłoszony w 2011 roku. Ma on ułatwić i obniżyć koszty transakcje między przedsiębiorcami, którzy będą rozstrzygali spory na kanwie prawa wspólnotowego a nie krajowego, a także ujednolicić i uprościć ochronę konsumentów w transakcjach transgranicznych. 

Przyczyną podjęcia tej  inicjatywy przez Viviane Reding, Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej był fakt, że istniejące bariery w handlu transgranicznym ograniczają wybór  i możliwość dokonywania tańszych zakupów przez konsumentów oraz powodują rezygnację przez przedsiębiorców z realizacji transakcji wartych 26 mld euro rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9413

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane