PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Nowe źródło finansowania dla rynku nieruchomości. 200 mln euro trafi do inwestorów

Property News 31 maja 2013 08:54

Na polski rynek nieruchomości komercyjnych trafi dodatkowe 200 mln euro w ramach finansowania typu mezzanine - dowiedział się portal Propertynews.pl. Projekt realizuje firma Griffin Real Estate. - W Polsce istnieje najlepsze portfolio nieruchomości w całym regionie. To najbardziej odpowiednie miejsce do inwestowania - powiedział Helmut Fischer, Senior Partner - Finance w GRE.

Griffin Real Estate chce przeznaczyć fundusze na wsparcie projektów komercyjnych, przede wszystkim centrów handlowych, biurowców oraz hoteli. - Pracujemy nad projektami w Warszawie oraz innych, największych polskich miastach. Trwają już negocjacje pierwszych umów - zapewnił Helmut Fischer.

W tym momencie GRE prowadzi m.in. rozmowy z bankami. - Szczególnie atrakcyjne z naszego punktu widzenia są banki działające w Polsce w sektorze nieruchomości komercyjnych. Oprócz polskich instytucji chcemy współpracować z bankami austriackimi i przede wszystkim niemieckimi, które już dziś są tu bardzo aktywne - tłumaczy.

Co charekteryzuje finansowanie typu mezzanine? - Jest nieco droższe od bankowego, ale jego zalety tkwią na etapie pozyskiwania. By inwestor zdobył kredytowanie bankowe, wymagany jest duży wkład własny, obecnie na poziomie nawet 40, 50 proc. wartości inwestycji. Firmy nie zawsze mogą sobie na to pozwolić - opowiada Fischer.

Podstawowym wymogiem dla zdobycia tego typu finansowania jest, oprócz pozytywnej oceny projektu przez specjalistów, określony poziom wkładu własnego. - Przy wchodzeniu w nowe projekty będziemy wymagali od inwestorów wyłożenia takich samych pieniędzy, jakie zainwestujemy my. Chcemy zatem, by stosunek wkładu własnego i funduszy mezzaine wynosił 50:50 - tłumaczy Senior Partner - Finance w GRE.

Przeczytaj także:

Pomimo pewnych warunków niezbędnych dla zdobycia takiego źródła finansowania oraz wyższych kosztów od kredytowania bankowego inwestorzy są nim zainteresowani. Podstawowym czynnikiem jest kwestia dywersyfikacji finansowania. Po drugie, firmy mogą sobie w ten sposób radzić z ograniczeniami, które narzucają banki.

Finansowanie typu mezzanine wiąże się z pewnym ryzykiem dla inwestującego. - Nie obawiamy się, że mogą spotkać nas kłopoty. Niech przykładem będzie rok 2009 i kwestia kryzysu finansowego. W sytuacji, kiedy na rynku nieruchomości komercyjnych pojawiły się problemy, zawiesiliśmy działalność naszego funduszu. Nie popełniliśmy jednak takiego błędu, jak zrobiły to banki. Nie staraliśmy się uciekać od kłopotów, tylko stawiliśmy im czoła. W obliczu trudności przy realizacji obiektów komercyjnych staraliśmy się pomagać ich inwestorom, naprawiając błędy i szukając nowych rozwiązań - tłumaczy Helmut Fischer.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,99

  • Śr

    15,75

  • Min

    9,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane