Nowoczesna: Różnica w marży między hipermarketem a sklepem osiedlowymi to nawet 20 proc.

Autor: www.dlahandlu.pl 4 listopada 2016 10:35

- (...) Handel detaliczny w Polsce cechuje się dość niską marżą. Według GUS w 2015 r. średnia rentowność  netto w tej branży to 1,8%. Jeszcze przed wejściem w życie nowej daniny handlowcy zaczęli więc poszukiwanie środków na jej pokrycie. W pierwszej kolejności odbiło się to na zyskach producentów dostarczających towary do sklepów objętych podatkiem - mówiła Poseł Paulina Hennig-Kloska podczas I czytania poselskiego projektu ustawy uchylającej ustawę z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej.

- Niektóre sieci wystosowały do swoich dostawców oficjalne pisma z prośbą o dodatkowe upusty, inne
zrobiły to w sposób bardziej skrupulatny, niemniej wiele polskich firm – producentów żywości, rolników, firm transportowych, ochroniarskich czy sprzątających – musiało już parę miesięcy temu podpisać nowe warunki współpracy oparte na nowych cenach. Dziś podatek zawieszono, ale nikt tym polskim firmom, które musiały go już wchłonąć w swoje koszty, tych pieniędzy nie oddał. Nie oddał i nie odda, zwłaszcza w sytuacji niepewności, czy i kiedy, w jakiej wysokości i na jakich warunkach ten podatek wróci. Ta niepewność kieruje dziś polskim handlem, nowymi inwestycjami w powierzchnie handlowe, tworzeniem nowych miejsc pracy w polskim handlu, a niepewność tę forsuje nikt inny, jak właśnie nieodpowiedzialny rząd PiS. Warto też wspomnieć raz jeszcze, że podatek ten nie obroni małych sklepów osiedlowych. Wciąż będzie w nich dużo drożej niż w marketach i klienci nie zmienią swoich przyzwyczajeń. To kłamstwo forsowane przez PiS łatwo obalić, przedstawiając fakty.
A wyglądają one tak, że różnica w marży pomiędzy hipermarketami a sklepami osiedlowymi to dziś często nawet 20% i nie zmieni tego 1,5-procentowy podatek. Małe sklepy muszą postawić na bliskość, dostępność, jakość, świeżość czy świadczenie dodatkowych usług, a nie cenę - argumentowała poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Handlowiec 2016-11-06 00:14:50

  Zagraniczne supermarkety obniżają specjalnie rażąco nisko ceny do takiego poziomu żeby były niższe niż te po których kupują w hurtowniach polskie małe sklepy stosując niedozwolone ceny dumpingowe żeby zlikwidować resztę małych polskich sklepów a rząd zamiast obiecanej pomocy zawiesza podatek handlowy od supermarketów aż do 2018 roku! Czy aż tak dużo czasu potrzeba na zmodyfikowanie tego podatku czy jest to celowe przeciąganie w czasie żeby pomóc ale zagranicznym sieciom handlowym.

 • żenada 2016-11-04 14:08:00

  ta śmieszna partia już w taki sposób próbuje zaistnieć pisząc o oczywistych oczywistościach? Za czasów PO ten problem istniał, gdzie ci "nowocześni", którzy zresztą piastowali urzędy w strukturach PO byli? Niech się nie ośmieszają tylko zaczną pisać ustawy bo póki co darmozjady udają, że pracują a pobierają solidne wynagrodzenia.

 • Dominik 2016-11-04 10:42:43

  "różnica w marży pomiędzy hipermarketami a sklepami osiedlowymi to dziś często nawet 20%" Poza gazetkami chyba na korzyść tych większych...

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,38

 • Śr

  4,75

 • Min

  3,62

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane