PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Nowy projekt ustawy: Za WOH uznaje się obiekty o powierzchni sprzedaży powyżej 2 000 mkw.

Autor: www.dlahandlu.pl 8 września 2015 11:42

7 września Rada Ministrów skierowała do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W treści projektu znajdują się regulacje dotyczące wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

" (...) odnosząc się do obecnego stanu prawnego dotyczącego WOH, należy zauważyć, że w dniu 11 lipca 2007 r. weszła w życie ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, która w art. 12 wprowadziła zmianę przepisu art. 10 ust. 2 pkt 8 ustawy. W efekcie nastąpiło obniżenie wielkości powierzchni  sprzedaży, powyżej której obiekt handlowy miał być traktowany jako wielkopowierzchniowy w rozumieniu przepisów ustawy, tj. z 2000 mkw. do 400 mkw.
W takiej formie przepis art. 10 ust. 2 pkt 8 ustawy obowiązywał do dnia 11 lipca 2008 r.
Ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2008 r.została uznana za niezgodną z art. 2, art. 20 i art. 22 Konstytucji. Wyrok ten został opublikowany w dniu 11 lipca 2008 r. Wobec braku innych uregulowań dotyczących daty utraty mocy obowiązującej ww. ustawy w wyroku Trybunału Konstytucyjnego, z tym dniem utracił również moc obowiązującą art. 12 ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, wprowadzający zmianę do art. 10 ust. 2
pkt 8 ustawy. Wobec rozbieżnych poglądów prezentowanych w doktrynie dotyczących obowiązywania normy powierzchniowej dla wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, w celu usunięcia wątpliwości w powyższym zakresie, proponuje się wprowadzenie jednoznacznej normy, zgodnie z którą za wielkopowierzchniowe obiekty handlowe uznaje się obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. Uzasadnieniem dla objęcia wielkopowierzchniowych obiektów handlowych obowiązkiem lokalizacji wyłącznie na obszarach, na których obowiązuje plan miejscowy, jest ich istotny wpływ na stan zagospodarowania przestrzennego oraz równowagę procesów ekonomicznych w gminie. Rozbudowane regulacje dotyczące lokalizowania tego typu obiektów obecne są niemal w każdym z państw Unii Europejskiej. Jako przykład można wskazać duńską ustawę planistyczną (...), która zawiera wyeksponowany rozdział poświęcony regulacji handlu. W art. 5l tej ustawy stwierdzono, że wśród celów planowania przestrzennego znajduje się promowanie dostępności do zróżnicowanych obiektów handlowych w małych i średnich miastach, a także dzielnicach dużych miast, zapewnienie, aby obszary przeznaczone pod cele handlowe miały zapewniony dobry dostęp za pomocą różnych środków transportu, włączając transport pieszy, rowerowy oraz publiczny, a także promowanie zrównoważonej struktury handlu, która ogranicza dystans, jaki mają do pokonania klienci. Dalsze regulacje tej ustawy dają gminie możliwość szerokiej regulacji w zakresie handlu detalicznego, m.in. przez ustalanie ilościowych limitów obiektów danego typu na obszarze objętym aktem planistycznym (...) - czytamy w jednym z zapisów dotyczących WOH.

Projekt ustawy do pobrania znajduje się obok artykułu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane