Nowy statut UOKiK trafi do konsultacji w przyszłym tygodniu

Autor: PAP 9 maja 2014 15:43

Nowy statut UOKiK ma trafić w przyszłym tygodniu do konsultacji międzyresortowych. Urząd chce wzmocnić ochronę konsumentów poprzez sprawne eliminowanie patologicznych zjawisk na rynku oraz edukację. Zapowiada też rozszerzenie kompetencji departamentu konsumenckiego.

"Szybkie reagowanie i eliminowanie praktyk godzących w interesy konsumentów oraz zwiększenie roli analizy ekonomicznej w sprawach z zakresu ochrony konkurencji to najważniejsze zmiany w działalności Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - podkreślił UOKiK.

Według prezesa Urzędu Adama Jassera priorytetem UOKiK są działania podnoszące dobrobyt konsumenta. "Osiągnięcie tego celu nie jest możliwe bez skutecznej ochrony zarówno uczciwej konkurencji, jak i praw każdego z nas, obywatela - konsumenta. Stawiamy na skuteczność, sprawność i otwartość działań administracyjnych" - zaznaczył cytowany w komunikacie szef UOKiK.

Skuteczniejszej ochronie najsłabszych uczestników rynku - jak podkreślił Urząd - ma służyć sprawne eliminowanie zjawisk patologicznych i edukacja. "W tym celu rozszerzone zostaną kompetencje departamentu konsumenckiego, którego głównym zadaniem będzie szybkie reagowanie na problemy konsumentów, monitorowanie rynku, w tym nowych produktów i usług oraz reklam" - wyjaśnił Urząd.

UOKiK zapewnił, że będzie "twardo, ale racjonalnie reagował na naruszenia konkurencji - kartele i nadużycia siły przez dominantów rynkowych". UOKiK zapowiedział uproszczenie procedur wewnątrz Urzędu oraz zwiększenie samodzielności swoich dziewięciu delegatur. "Kluczową kwestią decyzji administracyjnych będzie gruntowna analiza ekonomiczna" - dodano.

Urząd liczy na ścisłą współpracę z otoczeniem. Chodzi o regulatorów sektorowych, rzeczników konsumentów, organizacji pozarządowych, izby skupiające przedsiębiorców oraz ośrodki naukowe.

Przy Urzędzie ma działać Rada Doradcza, w skład której mają wejść eksperci z dziedziny ekonomii i prawa konkurencji. Ma ona opiniować na zlecenie prezesa UOKiK podstawowe akty prawne z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów.

UOKiK poinformował, że nowy statut Urzędu ma być wysłany do konsultacji międzyresortowych i społecznych w przyszłym tygodniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane