PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

NSZZ Solidarność rozczarowana opinią rządu ws. zakazu handlu

Autor: PAP 22 stycznia 2014 19:13

NSZZ "Solidarność" jest rozczarowana negatywną opinią rządu o poselskim projekcie ustawy zakazującej handlu w niedziele - poinformował rzecznik przewodniczącego "S" Marek Lewandowski. Rząd przyjął taką negatywną opinię we wtorek.

Związkowcy jako nietrafne oceniają argumenty rządu, że obecne rozwiązania dotyczące handlu w niedziele są kompromisowe - podał Lewandowski. W ocenie związku nie ma jakichkolwiek dobrych rozwiązań w tej sprawie, "chyba że kompromisem nazwać zatrudnianie pracowników pod przymusem pracy w niedziele i prawo do jednej wolnej niedzieli w miesiącu - niejednokrotnie nieprzestrzegane przez pracodawców".

Wolność konsumencka nie może być prawem nadrzędnym i przyczyną zniewolenia pracowników handlu - podkreśla Solidarność.

Obecnie kodeks pracy określa, że praca w placówkach handlowych jest niedozwolona w święta. Posłowie chcieliby rozszerzyć zakaz na każdą niedzielę. Rząd negatywnie ocenia te propozycje i jest przeciwny prowadzeniu dalszych prac nad nimi.

W ocenie Rady Ministrów istniejące unormowania są kompromisowe i godzą interesy pracowników, pracodawców i konsumentów. "Dalsze ingerowanie w system handlu mogłoby oznaczać ograniczenie liczby miejsc pracy dla pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych i przedsiębiorstwach współpracujących (hurtowniach, firmach transportowych i dostawczych) oraz punktach usługowych funkcjonujących w centrach handlowych (pralniach, kawiarniach)" - uzasadnia swe stanowisko rząd. Szacuje, że w wyniku zamknięcia sklepów w niedziele ok. 11 tys. etatów musiałoby zostać zlikwidowanych.

Pod o poselskim projektem ustawy zakazującej handlu w niedziele podpisali się posłowie PiS, PO, PSL i SP. Argumentowali, że w polskiej i europejskiej kulturze niedziela przeznaczona jest na odpoczynek i życie rodzinne, co wynika z chrześcijańskich tradycji naszego kontynentu.

Obywatelski projekt w tej samej sprawie z 114 tys. podpisów złożył w Sejmie w ostatnim dniu 2013 r. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Wolna Niedziela".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • PK 2014-01-24 09:38:10

  Pax Domenica jest nawet w tak politycznie poprawnym i zdegenerowanym społeczeństwie jak niemieckie. A użytk. "taka prawda" to się nad prawdą nie zastanawia, tylko jak napluć na Kościół. Tak się składa, że od tego Kościół jest by od ludzi wymagać, np. poświęcenia czci (czasu) Bogu. Pomyśl, czy aby nie jesteś anty tylko dla zasady, bo Kościół tak, to ja nie.

 • klik 2014-01-24 08:47:58

  Brawo Mario,najwyższy czas podnieść głowę we własnym kraju!!Ratujmy kawałek naszego polskiego handlu i godność ludzką!Absulutnie zamknąć sklepy w niedzielę i to wszystkie ,bez wyjątków.

 • Mario 2014-01-23 23:56:20

  Ralnie potrząc na to nas otacza i trzeźwo, to handel nawet niech sobie i jest w niedzielę, ale co ma piernik do wiatraka. Gdyby była mądra polityka Państwa i równe szanse w handlu to nich sobie pracują 365 dni non stop 8760 godzin i jeden dzień dłużej. Ale nie powinno tak być że umożliwia się z jednej strony wszystkim z obcym kapitałem "trzepać kaskę" a z drugiej strony wykańczać handel tradycyjny i patrzeć jak sektor handlu tradycyjnego zamiera. Ludzie w sekturze tradycyjnym od lat 90-tych poświęcali się pracyjąc po kilkanaście godzin aby osiągnąć nizależność i jak najlepiej służyć klientom. Świat się zmienia ale czy tak powinno być że tysiące sklepów znika z mapy Polski tylko dlatego że brak komuś wyobraźni i bez opamiętania oddają najlepsze miejsca na handel za bezcen i na super ulgach, bez nadzoru i kontroli gwałcąc wszelkie normy i zasady. Czy tak powinno być. A jak chcą markety niech sobie pracują na okrągło ale na uczciwych zasadach i niech płacą podatki a wówczas nie będziemy się martwili o kasę w kraju i skończy się dyskusja czy pracować w niedzielę, bo dyskusja powinna być, jak klient powinien być obsługiwany. Czy też może powinien być omamiany sztuczkami marketingowymi. Powinniśmy pokazywać te zależności: "Polacy nie gęsi swój język mają" - powinni mieć i głośno oraz otwarcie to mówić a nie ulegać tym co mają dużą kasę i robią co chcą i jak chcą. Czy to jest poważne że w własnym kraju nic nie mamy do powiedzenia, wszystko i wszystkich ci panowie ignorują. Spróbjmy tak zadziałać w innych krajach jak oni tu działają - ani 5 sekund by nam nie pozwolili.

ZOBACZ WSZYSTKIE (9)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  19,20

 • Śr

  11,63

 • Min

  9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane