Obiekty handlowe ożywią tkankę miejską na Śląsku

Property News 20 stycznia 2015 14:49

Konurbacja Katowicka liczy obecnie 41 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad miliona mkw. W najbliższym czasie powstaną nowe galerie, ale potencjał Górnego Śląska jest na tyle duży, że mają one szansę z sukcesem funkcjonować na rynku. Warunkiem jest jednak czujne repozycjonowanie obiektów, tak aby dostosowywały swoją ofertę do zmieniających się wymogów klienta. Zdaniem uczestników Property Forum w Katowicach, centra handlowe będą miały też swój udział w ożywieniu tkanki miejskiej Śląska.

Dane mówią same za siebie: nasycenie powierzchnią handlową na Górnym Śląsku wynosi niecałe 500 mkw. na 1000 mieszkańców i jest najniższe wśród 8 największych aglomeracji w kraju. Poziom pustostanów to zaledwie 4 proc.

Województwo śląskie jest najgęściej zaludnionym w Polsce, a jego mieszkańcy mogą pochwalić się drugim najwyższym wynagrodzeniem miesięcznym.

To niewątpliwie pozytywne wskaźniki dla deweloperów powierzchni komercyjnych. Mimo to w branży odczuwany jest pewien niepokój. - Teoretycznie istnieje jeszcze potencjał do budowy nowych obiektów w regionie katowickim, jednak przyglądając się jak funkcjonują istniejące obiekty, z całą pewnością trzeba stwierdzić, że ich liczba jest wystarczająca - mówiła Dorota Beltrani, Leasing & Asset Manager,Helical Poland Sp. z o.o. . Jej zdaniem większe szanse rozwoju niż standardowe centra mają obecnie parki handlowe.

- Klasycznym centrom klientele odbierają też szybko zdobywające rynek dyskonty, które rozszerzają swój asortyment o towary, do tej pory dostępne w centrach handlowych, ale w niższej cenie - mówił Marek Noetzel, Partner, Head of Retail Department, Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.

Jak zauważył, zmieniająca się struktura handlu nie oznacza jednak braku miejsca na nowe obiekty. - Wyzwanie, które stoi przed nami wynika z tego, że zbyt duża podaż nowoczesnej powierzchni pojawiła się na rynku w zbyt krótkim czasie. Dotyczy to zresztą nie tylko Śląska, ale i całej Polski. Rynek handlowy rozwijaliśmy w tempie 0,5 mln mkw. powierzchni wynajmowanej rok do roku, co plasowało nas w pierwszej trójce w Europie. Sądzę, że na Śląsku mogą jeszcze pojawić się ciekawe obiekty - dodał.

Śląsk z potencjałem

Optymistycznie perspektywy rynku handlowego na Śląsku widzi też Krzysztof Giemza, Prokurent, Echo Investment SA. - Na pewno rynek się zmienia. Mamy inną sytuację niż 20 lat temu, kiedy zaczęto budować centra handlowe. Obiekty te na przestrzeni lat ewoluowały i proces ten będzie trwał nadal. Moim zdaniem jest miejsce na nowe obiekty, potrzeba jednak poszukiwać nisz na rynku. Deweloperzy powinni teraz bacznie przyglądać się aspektom: lokalizacyjnym, demograficznym czy komunikacyjnym. Rynek centrów nie jest zamknięty, ale otwarty na zagospodarowanie w inny sposób niż dotychczas - zaznaczył.
Duża część z działających obecnie na Śląsku centrów należy do starszej generacji. Jak podkreślał, Gianmaria Bernardi, właściciel Studia Architektonicznego OZONE, w najbliższym czasie to one będą musiały się zmienić. - Czeka nas nie tyle budowa nowych centrów handlowych, co modernizacja istniejących, tak aby mogły utrzymać odwiedzalność i konkurować z nowymi obiektami.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    7,04

  • Min

    3,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane