PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Od 1 września zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży żarówek

Autor: newseria.pl 31 sierpnia 2012 11:00

Od 1 września w całej Unii Europejskiej obowiązywać zacznie zakaz produkcji i importu wszystkich standardowych żarówek. Ma to przynieść oszczędności rzędu 5 mld euro rocznie. Najpierw ze sklepów zniknęły te o mocy 100 W i więcej, następnie „siedemdziesiątki piątki", „sześćdziesiątki" i wreszcie - o mocy 40 W i mniej.

Zastąpienie tradycyjnych okrągłych żarówek energooszczędnymi świetlówkami ma przynieść korzyści zarówno środowiska, jak i dla portfela każdego z nas. Jak podkreślają eksperci, inwestycja w nowe, droższe żarówki, szybko się zwróci. Zużywają one mniej prądu i są znacznie bardziej trwałe niż zwykłe oświetlenie.

- Świetlówka energooszczędna zużywa 5 razy mniej energii niż zwykła, tradycyjna żarówka. Dodatkowo świeci 10 razy dłużej. Oszczędność, jaką możemy wygenerować stosując świetlówki energooszczędne albo typu LED, jest więc ogromna - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa kampanii Klimat i Energia Greenpeace.

Efektywność energetyczna takich żarówek jest znacznie większa. Diody LED-owe i świetlówki kompaktowe osiągają sprawność energetyczną wynoszącą do 85 proc.

- Standardowa żarówka tylko 5 proc. energii przekształca w światło, pozostała jest marnowana w postaci ciepła. Świetlówki energooszczędne oraz typu LED nie produkują energii cieplnej, więc jej cała moc wykorzystywana jest do produkcji światła - tłumaczy Katarzyna Guzek.

Im więcej energii zostaje zużyte, tym więcej dwutlenku węgla dostaje się do atmosfery. To także wiąże się z większymi kosztami prądu dla gospodarstw domowych.

- W Polsce używamy ok. 240 milionów żarówek. Jeśli każda z nich zostanie zastąpiona świetlówką kompaktową, energooszczędną lub typu LED, będziemy mogli zaoszczędzić sporo energii elektrycznej. To wpłynie korzystnie na nasze portfele - zapłacimy mniejsze rachunki za prąd i zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych, do czego jesteśmy zobligowani dyrektywami unijnymi - przekonuje przedstawicielka Greenpeace.

Potwierdzają to dane Home Broker. Wymiana w mieszkaniu żarówek na energooszczędne może przynieść oszczędność na poziomie 250 zł rocznie. Jak podają analitycy firmy, tam, gdzie światło zapala się często i na krótko, optymalnym rozwiązaniem jest oświetlenie LED-owe. Z kolei w najczęściej wykorzystywanych pomieszczeniach większe oszczędności przyniosą świetlówki kompaktowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Jaga 2012-09-13 14:33:33

  Żeby zaoszczędzić trzeba wpierw zainwestować i to niemałe pieniądze w kupno żarówek nowej generacji, a często wymianę oprawy do niej. Czy ktoś wie jak mają to zrobić emeryci i renciści o najniższych prawie głodowych dochodach, którym ledwo starcza na bieżące wydatki?

 • trek 2012-09-01 20:36:48

  Kupiłem za 50zł, przestała świecić po 4 miesiącach, wymienili, świeci. Kupiłem za 25 zł led , nie świeci po 1,5 roku, tańsze po 10 zł też roku nie wytrzymują. Gdzie oszczędności? Może mam zapalić i nie gasić przez 7 lat?

 • Marta 2012-08-31 14:27:05

  A kto mi zwróci za wymianę żyrandola na żarówki z małym gwintem . Jeśli kupię ledową z małym gwintem to nie wejdzie i tak taka żarówka ,bo klosz ma mały otwór na żarówkę . Tym bardziej typowe energooszczędne nie wejdą do klosza.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  19,20

 • Śr

  11,63

 • Min

  9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane