PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Od 2005 roku Portugalczycy zainwestowali 1,4 mld euro w Polsce

Autor: Newseria.pl 19 grudnia 2012 09:43

Portugalskie firmy w czasie kryzysu szukają nowych rynków do inwestowania i coraz częściej wybierają Polskę. W ciągu ostatnich 7 lat z Portugalii napłynęło do nas ok. 1,4 mld euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Portugalczyków przyciąga przede wszystkim duży, chłonny rynek w Polsce oraz dogodne położenie kraju w centrum Europy.

Wiele portugalskich firm od lat z powodzeniem działa w Polsce i zbudowało tu już silną markę. Dotyczy to różnych sektorów, m.in. handlu, bankowości, energetyki odnawialnej czy nieruchomości.

- Mamy na przykład w sektorze handlu detalicznego Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka oraz grupę Eurocash, w sektorze bankowym Bank Millennium i Banco Espirito Santo Investment, w energetyce odnawialnej EDP Renovaveis, największe w tej branży przedsiębiorstwo w Polsce, mamy też Mota-Engil w sektorze budowlanym. To są prawdopodobnie największe w tej chwili firmy portugalskie w Polsce - wymienia Tiago Costa, sekretarz generalny Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarcze.

Od 2005 roku Portugalczycy zainwestowali 1,4 mld euro w Polsce. Jednak - jak podkreślają przedstawiciele Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej - polskim rynkiem interesują się nie tylko duże koncerny. Większość członków Izby stanowią małe i średnie firmy, które chcą współpracować z polskimi przedsiębiorcami.

- Są wśród nich np. firmy, które eksportują produkty spożywcze, mają sklepy z ubraniami oraz takie, które eksportują wino. Do portugalskich firm należy 8 proc. rynku wina w Polsce - podkreśla Costa.

Działająca od przeszło czterech lat Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza rośnie w szybkim tempie. W 2008 roku zakładały ją 22 firmy, dziś należy do niej już 200 różnej wielkości firm z różnych regionów Polski i Portugalii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Dziękujemy za śmierć 2013-01-07 21:35:50

  W 2012 obrót 25 mld zysk w Polsce 3 mld zł.  W zawyżonym rozliczeniu 7 x 3 = 21 mld zł.

  Zródło: dla handlu.pl  Biedronka wywiozła z Polski tylko w OFICJALNYM zysku 20 mld złotych.

  Szaleństwo?

  Skorumpowany rząd, który na to pozwolił.

 • Andy 2012-12-19 19:04:25

  napiszcie ile pieniedzy wyprowadzili z polski

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,70

 • Śr

  1,25

 • Min

  0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane