PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Od 60 do 85 euro trzeba zapłacić za mkw. powierzchni w warszawskich centrach handlowych

Autor: Ober Haus 19 stycznia 2011 12:04

Średnie stawki czynszów przy głównych ulicach Warszawy wynoszą od 40 do 85 euro/mkw. Za najlepsze lokalizacje w centrach handlowych, za metr kwadratowy powierzchni trzeba zapłacić od 60 do 85 euro. Wskaźnik niewynajętej powierzchni w głównych centrach handlowych wynosi 1,5 proc. - czytamy w najnowszym raporcie Ober Haus "Rynek Komercyjny IV kw. 2010".

W Poznaniu w IV kwartale stawki czynszowe nie zmieniły się w stosunku do poprzednich miesięcy: 100-250 zł/mkw w atrakcyjnych punktach w centrum miasta i 30-45 euro/mkw. w centrach handlowych. Również popyt utrzymuje się na stałym poziomie, nie odnotowano spektakularnych transakcji w ostatnim czasie. Rozpoczęto komercjalizację pasażu handlowego firmy Ataner przy ul. Św.Marcin/al. Marcinkowskiego, którego realizacja planowana jest na koniec 2011. Pustostany w centrach handlowych nie przekraczają 3 proc., a w centrum miasta 10 proc., przy czym w tym ostatnim przypadku często decydującym czynnikiem pozostaje niejasny stan własnościowy lokali.

Jeśli chodzi o Łódz, zdaniem Ober Haus podaż jest na wysokim poziomie i nadal będzie wzrastać. W Łodzi szacuje się, że jest ponad 620 tys. mkw. powierzchni handlowej. Czynsze za lokale w centrach handlowych kształtują się średnio na poziomie 20-40 euro/mkw. Firma obserwuje niewielki spadek cen najmu lokali handlowych w centrum miasta. W wzdłuż ulic Piotrkowska, Zachodnia, Piłsudskiego ceny czynszów kształtują się na poziomie 18-25 euro/mkw.

W Krakowie właściciele lokali handlowych przy głównych ulicach handlowych centrum miasta w IV kwartale 2010 roku obniżają stawki czynszowe. Poziom 28-70 euro/mkw. to duża zmiana w tym segmencie. Powierzchnia w galeriach handlowych utrzymuje się na poziomie 35-50 euro/mkw, tu jednak większych zmian w najbliższym czasie nie będzie. Jak informuje Ober Haus, rok 2011 przyniesie jeszcze kilka nowych inwestycji np. CH M1, które planuje rozbudowę obecnych zasobów do 54 tys. mkw. Firma Mayland Real Estete odmraża swój projekt -
CH Serenada, mający przynieść północnej części Krakowa blisko 40 tys. mkw. powierzchni handlowej (realizacja planowana na rok 2012).

Trójmiasto to malejąca liczba wolnych lokali. Ofertowe stawki czynszów najmu zaczynają się od 25 euro/mkw. a za najlepsze lokale 50 euro/mkw. Za lokale przy najatrakcyjniejszych ulicach handlowych właściciele życzą sobie od 25 do 60 euro/mkw.

Natomiast w Katowicach czynsze w centrach handlowych są na poziomie 25 - 50 euro, w centrach miast regionu do 150 zł/mkw., śródmieście 50 - 80 zł/mkw. Poziom pustostanów w galeriach handlowych jest na poziomie 2 - 5 proc., natomiast w centrach miast sięga do 10 proc..
Koniec roku to głównie okres renegocjacji umów z obecnymi wynajmującymi. Na uwagę zasługuje wzmożone zainteresowanie niedocenianym wcześniej traktem ulic Staromiejska - Mielęckiego - Mariacka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,98

  • Śr

    3,22

  • Min

    2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane