PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Od kwietnia do grudnia na rynek trafi 455 tys. mkw. powierzchni

Autor: dlahandlu.pl 23 kwietnia 2014 20:04

W I kwartale 2014 roku do użytku oddano centra handlowe o łącznej powierzchni najmu 164 tys. mkw., tym samym całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wzrosły do poziomu ok. 10 mln mkw. Firma Colliers International podsumowała pierwszy kwartał 2014 roku na rynku powierzchni handlowych.

Największym spośród ukończonych w I kw. 2014 r. projektów jest Atrium Felicity (73 tys. mkw.) w Lublinie. Kolejne to Galeria Amber w Kaliszu oraz Galeria Siedlce, stanowiąca przebudowę dawnej Galerii S. Są to obiekty średniej wielkości (odpowiednio 33,5 tys. mkw. i 34 tys. mkw.). Mniejszym ukończonym projektem jest Era Park Handlowy zlokalizowany w Radomsku (8,5 tys. mkw).

Wraz z otwarciem ww. obiektów, na rynku pojawiło się blisko 380 nowych sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych.

Największe powierzchniowo nowe sklepy w Lublinie to Auchan, Leroy Merlin, Saturn, RTV Euro AGD, Smyk Megastore, H&M, C&A, Reserved i Zara; w Kaliszu: E. Leclerc, RTV Euro AGD, H&M, C&A, Reserved i Carry oraz Stokrotka; w Siedlcach: RTV Euro AGD, H&M, C&A, Reserved i Bershka. W Radomsku otworzyły się natomiast Lidl, Jysk, RTV Euro AGD, Deichmann, CCC, Rossmann, KIK, Martes Sport i Pepco.

W I kwartale tego roku pierwszy regularny sklep w centrum handlowym Arkadia otworzyła hiszpańska sieć Desigual, prowadząca do tej pory w naszym kraju jedynie sklepy wyprzedażowe. Również w Arkadii swój debiut miał sklep sieci Adidas NEO z ofertą skierowaną do młodzieży.

W marcu firma Papag AG przejęła 24 sklepy sieci Praktiker w Polsce. Będą one nadal działać pod szyldem Praktiker.

W ośmiu największych aglomeracjach odnotowano spadek średniego współczynnika pustostanów z 3,4% do 3,3%, natomiast w dużych miastach (200-400 tys. mieszkańców) przekroczył on nieznacznie 5% (wobec 4,9% w I połowie 2013 r.). Najniższy współczynnik powierzchni niewynajętej (poniżej 2%) odnotowano w Łodzi, Warszawie i Szczecinie. Natomiast największa ilość powierzchni w centrach handlowych dostępna jest w Kielcach, Toruniu, Bydgoszczy i Białymstoku (współczynnik pustostanów powyżej 5%).

Biorąc pod uwagę obiekty znajdujące się obecnie w budowie, szacujemy, że w okresie kwiecień-grudzień 2014 na rynek trafi ok. 445 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego ponad 50% w miastach małych (poniżej 100 tys. mieszkańców). Wśród największych obiektów należy wymienić Galerię Bursztynową w Ostrołęce, Galerię Neptun w Starogardzie Gdańskim i Galerię Piła. W Jeleniej Górze prowadzona jest natomiast najbardziej spektakularna rozbudowa - dawna Galeria Echo (obecnie Galeria Sudecka) powiększy się o 26 tys. mkw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane