PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Od stycznia płaca minimalna będzie wyższa o 70 zł

30 grudnia 2014 09:36

Płaca minimalna od 1 stycznia 2015 roku wzrośnie o 70 zł. Będzie wynosić nie 1680 zł, a 1750 zł, co dla pracowników oznacza nie tylko wyższe wynagrodzenie, ale także wzrost niektórych świadczeń. Polska ma jedną z najniższych płac minimalnych w Europie, ale w ciągu ostatnich lat realna stawka rosła prawie najszybciej na kontynencie. Jak się szacuje w kraju nawet 800 tys. osób musi przeżyć za płacę minimalną.

O konsekwencjach wzrostu płacy minimalnej mówili w radiowej Jedynce goście audycji Po pierwsze ekonomia: Piotr Kosmęda, radca prawny, Piotr Bielski z Banku Zachodniego WBK i Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju

- Na przykład dodatek za pracę w porze nocnej uzależniony jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jest to 20 proc. stawki godzinowej z takiego świadczenia. Tak więc wzrost płacy minimalnej będzie powodował również wzrost takiego dodatku. Podobnie wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój czy wysokość odprawy w przypadku zwolnień grupowych również są związane z minimalnym wynagrodzeniem - wyjaśnia Piotr Kosmęda, radca prawny.

Wyższa pensja minimalna wpływa na inne świadczenia, ale też oznacza automatyczny wzrost składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. - Dotyczy to przede wszystkim osób prowadzących działalność gospodarczą, gdzie minimalna składka to 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Tutaj wzrosną zatem składki, które należy odprowadzać do ZUS - mówi Piotr Kosmęda.

Podwyżka płacy minimalnej o 70 zł oznacza zysk dla pracownika, ale i rosnące koszty zatrudnienia dla pracodawcy. To może zaś obniżyć konkurencyjność naszych firm. - Polska konkuruje na świecie głównie niskimi kosztami pracy. Do tej pory było to jedno ze źródeł sukcesu polskiej gospodarki, naszych eksporterów na arenie międzynarodowej. Byliśmy centrum taniego wytwarzania dla Europy. O ile w długim okresie byłoby dobrze, gdyby poziom płac w Polsce wzrósł, o tyle jeśli stanie się to za szybko, to polskie firmy mogą stracić główną przewagę konkurencyjną, co utrudni im funkcjonowanie - ostrzega Piotr Bielski z Banku Zachodniego WBK.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,38

  • Śr

    4,76

  • Min

    2,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane