PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Odszkodowanie za działki, na których znajduje się Carrefour

Autor: Przegląd Olkuski 10 grudnia 2010 11:58

Gmina Olkusz przegrała sądowy spór z parafią pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu o odszkodowanie za sprzedaż wywłaszczonych wcześniej działek, na których znajduje się obecnie hipermarket Carrefour - informuje Przegląd Olkuski. Zapłata przez gminę na rzecz parafii ponad 2,4 mln złotych jest nieunikniona.

Spór sądowy trwał ponad dwa lata. Na części wywłaszczonych w 1975 roku działek powstała hala sportowa, pod koniec lat 90. gmina przekształciła te tereny ze sportowo-rekreacyjnych na komercyjne, a w 2000 r. zostały one sprzedane spółce Echo Investment. W styczniu 2004 roku gmina zawiadomiła parafię o zamiarze sprzedaży części niezagospodarowanych nieruchomości. Parafia wystąpiła do Starostwa Powiatowego z wnioskiem o zwrot wszystkich działek, których nie wykorzystano na cel wywłaszczenia i odzyskała je w 2006 roku - łącznie 2,53 ha.

Co do reszty nieruchomości, parafia poprzez sąd w Olkuszu, w ubiegłym roku zaproponowała ugodę, domagając się odszkodowania w kwocie ponad 1 mln 820 tys. złotych. Gmina nie wyraziła zgody, podkreślając, że działki te sprzedano zgodnie z procedurą przetargową, a parafia w stosownym czasie nie wystąpiła o zwrot tych nieruchomości, ani nie skorzystała z prawa pierwszeństwa. Parafia skierowała sprawę do sądu w Krakowie. Sąd w wyroku pierwszej instancji ze stycznia 2009 r. uznał w całości powództwo parafii. Gmina wniosła skargę kasacyjną, ale to nie zmieniło sytuacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane